14. 12. 2016.

Подели:

Управа царина учествује у твининг пројекту ''Борба против организованог криминала''

 

Управа царина учествује у твининг пројекту ''Борба против организованог криминала''

Први састанци у оквиру твининг пројекта ''Борба против организованог криминала - трговина људима, илегална трговина наркотицима, трговина оружјем и финансијске истраге''  који је свечано отворен у Београду почетком децембра, одржавају се од 12. до 14. децембра у СБПОК и УЦ. Тема састанака је процена стања у области борбе против дрога.

 

Сврха твининг пројекта је јачање капацитета институција законодавне власти у области истрага и гоњења починилаца организованог криминала, подизање капацитета истражних техника у решавању случајева организованог и осталих видова криминала, а Управа царина Србије је препозната као значајна карика у ланцу када је у питању сузбијање наведених појава и због тога ће активно учествовати у пројекту.

На иницијалним састанцима делегацију немачке полиције представљали су Јоаким Фишер и Томас Груневалд који су, у оквиру програма посете, састанке одржали и у Управи царина, где су се сусрели са представницима Сектора за контролу примене царинских прописа.

 

Очекује се да поменути твининг пројекат допринесе унапређењу капацитета државних органа Републике Србије у борби против свих видова криминала.

Циљ пројекта, чији је носилац Министарство унутрашњих послова Републике Србије, је да пружи допринос хармонизацији прописа у сектору унутрашњих послова у складу са стандардима и правним тековинама Европске уније, док ће корисници пројекта у Републици Србији ће бити и све релевантне институције које се у свом раду сусрећу са борбом против организованог криминала.

 

Пројекат финансира Европска унија у оквиру програма ИПА 2013 у износу од 1,425,000 евра, док је националним кофинансирањем обезбеђено 75,000 евра за реализацију пројекта.

Инострани партнери на пројекту су Савезна Република Немачка, коју као водећег партнера представља МУП Немачке – Канцеларија Федералне криминалистичке полиције БКА, Република Француска, коју као млађег партнера на пројекту представља МУП Француске, Централни директорат судске полиције Француске, Одељење за међународну сарадњу, као и Република Словенија, коју као млађег партнера на пројекту представља МУП Словеније, Генерални директорат полиције, Дирекција криминалистичке полиције.