Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
1. Шта се сматра личним пртљагом?
Лични пртљаг путника чине сви предмети (некомерцијалног карактера) које путник носи са собом, а служе му док је на путовању, нпр. одећа, обућа, разни технички уређаји, спортски реквизити, предмети за одржавање личне хигијене, лек за уобичајену терапију и други предмети за личну употребу. Количина ових предмета зависи од сврхе путовања, пола, занимања путника, годишњег доба и других околности у вези са конкретним путовањем. Предмети који служе личним потребама путника за време путовања (лични пртљаг), независно од тога да ли их носе са собом или су их дали на превоз возару, ослобођени су од плаћања увозних дажбина. Уколико је путник лични пртљаг дао на превоз другим превозним средством, на захтев царинског органа подноси и одговарајући доказ да се ради о његовом личном пртљагу.
2. Које ствари могу бити део личног пртљага?
ПРЕДМЕТИ ЗА ЛИЧНУ УПОТРЕБУ1. Одећа2. Тоалетни производи3. Лични накит4. Камере за непокретне и покретне слике, са одговарајућом количином филмова иприбора5.Преносиви пројектори за дијапозитиве или филмове, са одговарајућом количиномдијапозитива или филмова6. Видео камере и преносиви видео рекордери са одговарајућом количином касета7. Преносиви музички инструменти8. Преносиви грамофони са плочама9. Преносиви уређаји за снимање и репродукцију звука (укључујући диктафоне) сатракама10. Преносиви радио пријемници11. Преносиви телевизијски апарати12. Преносиве писаће машине13. Преносиви калкулатори14. Преносиви персонални компјутери15. Двогледи16. Колица за бебе17. Покретна колица за инвалиде18. Спортска опрема као што су шатори и остала опрема за камповање, опрема за риболов, опрема за планинарење, опрема за роњење, спортско оружје самуницијом, бицикли без мотора, кануи и кајаци дужине мање од 5,5 метара, скије,тениски рекети, даске за скијање на таласима, даске за једрење на води, змајеви и делта летелице, опрема за голф19. Преносиви апарати за дијализу и слични медицински апарати и потрошниматеријал увезен за употребу са њима20. Други производи искључиво личне природе.
РОБА ЗА СПОРТСКЕ СВРХЕ1. Опрема за атлетске стазе и игралишта, као што су:- препоне,- копља, дискови, мотке, кугле, кладива.2. Опрема за игре са лоптом, као што су.:-лопте свих врста,- рекети, дрвени маљеви, палице, штапови и сл.,- разне мреже,- стативе за гол.3. Опрема за зимске спортове, као што су:- скије и штапови,- клизаљке,- боб санке,- опрема за карлинг.4. Спортска одећа, обућа, рукавице, капе, итд. свих врста.5. Опрема за спортове на води, као што су:- кануи и кајаци,- једрилице и чамци на весла, једра, весла и кратка весла,- даске за једрење (surf) и једра.6. Моторна возила и чамци, као што су:- аутомобили,- бицикли са мотором,- моторни чамци.7. Опрема намењена за различита такмичења, као што је:- спортско оружје и муниција,- бицикли без мотора,- лукови и стреле,- опрема за мачевање,- опрема за гимнастику,- компаси,- струњаче и простирке за рвање,- опрема за дизање тегова,- опрема за јахање, лагане кочије на два точка-једноседи,- змајеви, делта летелице, даске за једрење на води,- планинарска опрема,- касете са музиком намењене за емитовање приликом спортских приредби.8. Помоћна опрема, као што је:- опрема за мерење и приказивање резултата,- апарати за анализу крви и урина.
3. Да ли и колико хране могу да понесем са собом преко границе?
Да, са собом можете носити фабрички упаковану храну, са декларацијом произвођача у разумној количини. Количина хране мора јасно указивати да је намењена сопственим потребама, односно потребама домаћинства, а не даљој препродаји.
4. Да ли са собом могу да носим храну животињског порекла?
Да, можете, у количини до једног килограма, под условом да таква храна не долази из земаља из којих је забрањен њен увоз или транзит.
5. Да ли се лаптоп рачунар сматра делом личног пртљага?
Царински орган дужан је да, у сваком конкретном случају, утврди који предмети (које путник уноси у нашу земљу у путничком промету или које је дао на превоз другим превозним средством), у смислу наведеног у одговору на претходно питање, чине лични пртљаг путника и даље поступи у складу са прописима. С тим у вези, лаптоп можете носити са собом , али су царински службеници дужни да, као и за остале ствари које носите, утврде да ли се заиста ради о предмету који је саставни део личног пртљага или је пак, у питању нпр. нови уређај који подлеже наплати увозних дажбина. Не заборавите да држављани Републике Србије имају право у земљу да унесу робу у вредности до 100 евра без плаћања увозних дажбина (детаљније на страници ПУТНИЧКИ ПРОМЕТ СА ИНОСТРАНСТВОМ).
6. Шта треба да урадим уколико ми лични пртљаг стигне поштом или на неки други начин?
Уколико вам је лични пртљаг стигао накнадно, поштом или на неки други начин, а нисте у прилици да будете присутни приликом самог царињења, у том случају ћете морати да поднесете цариницима одговарјући доказ да се ради о Вашем пртљагу.
То ће највероватније бити изјава коју ћете дати, на основу које ћете бити ослобођени од плаћања увозних дажбина.
7. Колико цигарета смем да унесем у Републику Србију?
У Републику Србију можете унети 50 цигарета, 25 цигарилоса (до 3 грама по комаду), 10 цигара, 50 грама дувана или одговарајућу комбинацију наведених производа
8. Коју количину алкохолног пића могу унети у Републику Србију?
У Републику Србију можете слободно унети 1 литар жестоког алкохолног пића или 1 литар пенушавих и ликерских вина или одговарајућа комбинација наведених пића и 1 литар осталих вина.
9. Колико парфема/ тоалетне воде могу да унесем у Републику Србију?
Приликом доласка у Републику Србију можете унети 1 парфем (до 50 мл) и 1 тоалетну воду (до 25 мл).
10. До које вредности робе сам ослобођен од плаћања увозних дажбина?
Ослобођени сте од плаћања увозних дажбина на предмете које уносите из иностранства за своје личне потребе и потребе свог домаћинства - у вредности од 100 евра у динарској противредности, под условом да ти предмети нису намењени препродаји. Ова повластица се односи на држављане Репулике Србије.
11. Шта треба да урадим уколико имам код себе и робу која треба да се оцарини?
Уколико код себе имате робу која је веће вредности од 100 евра и за коју се плаћају увозне дажбине, на граничном прелазу то треба да пријавите царинику.
Молимо Вас да прво проверите да ли се Ваше питање налази на листи најчешћих питања овде.Ако то није случај питање можете да нам проследите путем контакт форме.Молимо Вас да што прецизније формулишете питање како би оно било прослеђено одговарајућој служби.