Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
Савет за царинску сарадњу, што је званични назив Светске царинске организације (СЦО), је 1952. године основало 17 европских земаља. Данас је то међународна организација у коју је учлањено 179 земаља са свих континената које обављају 98% светске трговине. Једина је међународна организација која се на глобалном нивоу бави проблематиком царина. Око 80% чланства чине земље у развоју или транзицији.
Под окриљем СЦО донето је 12 међународних конвенција и велики број препорука чији је заједнички циљ поједностављивање и усаглашавање царинских процедура а самим тим убрзање промета роба преко граничних линија уз истовремено појачавање контрола.
СЦО обезбеђује сарадњу између царинских администрација и примену међународних царинских инструмената, а задужена је и за пружање неопходне техничке помоћи у изградњи капацитета својих чланица са циљем повећања ефикасности рада њихових царинских служби.
Југославија је као Социјалистичка Федеративна Република приступила СЦО 1960. године, била искључена из чланства 1994. у време економских санкција, а априла 2001. године постала је нови члан као Савезна Република. Државна заједница Србија и Црна Гора је, као правни следбеник СР Југославије, аутоматски регистрована у чланству. Србија је, сагласно Уставној повељи државне заједнице, постала следбеник државне заједнице и као таква је 2006. године преузела чланство у СЦО. Потписница је девет од поменутих 12 конвенција.
Сарадња са овом организацијом је од изузетног значаја због чињенице да се директно учествује у стварању ефикасног царинског окружења и врши стална размена искустава и ажурирање општеприхваћених стандарда.
(Regional Intelligence Liaison Offices) представља мрежу Регионалних обавештајних канцеларија за везу које раде под покровитељством Светске царинске организације и чији је главни задатак да допринесу ефикасној борби против царинских прекршаја кроз појачану сарадњу, чешће контакте и размену информација. Како и само име каже, RILOs су организовани на регионалном принципу, има их укупно 11: Западна Европа, Источна и Централна Европа, Средњи Исток, Азија и Пацифик, Северна Африка, Западна Африка, Источна и Јужна Африка, Јужна Америка, Кариби, Централна Африка и Заједница независних држава (Русија и 9 бивших република СССР-а).
Србија припада региону Источне и Централне Европе. Седиште овог региона је у Варшави.
Учлањење у систем RILOs даје право приsтупа CEN (Customs Enforcement Network) Царинска мрежа података за сузбијање кријумчарења који користи базу података и комуникацију путем e-mail-a са циљем да убрза и олакша сарадњу у области сузбијања кријумчарења и размене информација и обавештајних података. У базу података се уносе сви релевантни подаци у вези са запленама које је остварила царинска служба неке земље као и фотографије којима се илуструју начини скривања робе.
Центар SECI или SECI Регионални центар за борбу против прекограничног криминала ( Southeast European Center for Combating Trans-border Crime), како je гласиo његов званични назив, основан је у оквиру Иницијативе за сарадњу у југоисточној Европи, потписивањем Споразума о сарадњи у циљу спречавања и борбе против прекограничног криминала 1999. године, у Букурешту, а званично је почео са радом 2000. године.
SECI Регионални центар за борбу против прекограничног криминала се трансформисао у "SELEC" (Southeast European Law Enforcement Center) - Центар за спровођење закона у Југоисточној Европи, потписивањем SELEC Конвенције у Букурешту,1. децембра 2009. године.
Основна карактеристика, која SELEC центар разликује од других тела задужених за спровођење прописа, је заједнички, оперативни рад царине и полиције и непосредна размена информација и докумената између официра за везу, које су земље-чланице делегирале у SELEC центар, и особа за контакт на националном нивоу. Земље потписнице "SELEC" Конвенције су: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Грчка, Мађарска, Бивша Југословенска Република Македонија, Молдавија, Црна Гора, Румунија, Србија, Словенија, Турска.
Конвенција је ступила на снагу 7.октобра 2011. године. Депозитар Конвенције је Румунија са седиштем у Букурешту.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма