Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
Најважније је назначити КО шаље робу (ДОНАТОР) и ко је ПРИМАЛАЦ. Апелујемо да уколико се роба не шаље на унапред предодређеног примаоца, они који је шаљу назначе да је прималац ЦРВЕНИ КРСТ СРБИЈЕ.
Извоз ових пошиљака обавља уз обавезно прилагање пописа робе тзв. спецификација робе (у којој треба навести која роба се налази у товару, као и њену оквирну количину).
Потребно је приложити и оверену изјаву донатора (лична изјава се може оверити у најближем дипломатско-конзуларном представништву, у Црвеном крсту, некој од верских заједница, неком од удружења наших грађана у тој земљи или код нотара).
Не треба заборавити да роба која се шаље у хуманитарној помоћи најчешће подлеже контроли неке од надлежних инспекцијских служби (санитарна, фитосанитарна, ветеринарска) или је за њу потребно добити сагласност надлежног министарства или Агенције за лекове и медицинска средства.
На жалост, инспекцијске службе нису присутне на свим прелазима, па чекање на сагласност за пристиглу помоћ може бити изазвано том чињеницом, а не неефикасношћу царинске службе. Зато треба обратити посебну пажњу на то где и у ком интервалу раде наведене инспекцијске службе да би се избегло додатно чекање. Информације о томе можете погледати на следећим линковима:
https://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=794
Пошиљаоцима се препоручује да поднесу извозну царинску декларацију у земљи отпреме или у некој другој успутној ЕУ чланици ради бржег окончања царинске процедуре.
хуманитарне организације са седиштем у некој од држава чланица ЕУ могу поднети извозну декларацију у матичној земљи или било којој другој држави чланици ЕУ.
извозну декларацију могу поднети у матичној држави или било којој другој држави чланици ЕУ. Ако правно лице шаље хуманитарну пошиљку у своје име, уз извозну декларацију се прилаже фактура или изјава да се ради о гратис пошиљци хуманитарне помоћи са пописом робе.
извозну декларацију могу поднети у било којој држави чланици, потребно је уз декларацију приложити и попис робе и потврду да се ради о пошиљци хуманитарне помоћи, која евентуално може бити потписана и оверена од стране дипломатско конзуларног представништва Републике Србије у земљи из које се помоћ упућује.
Роба која се шаље у хуманитарној помоћи најчешће подлеже неопходној контроли неке од надлежних инспекцијских служби (санитарна, фитосанитарна, ветеринарска) или је за њу потребно добити сагласност надлежног министарства или Агенције за лекове и медицинска средства.
Контакти наведених инспекцијских служби:
САНИТАРНА ИНСПЕКЦИЈА - 011/ 3115 779 (радно време 07:30-22:00)
ФИТОСАНИТАРНА ИНСПЕКЦИЈА – 011/ 3117 779
ВЕТЕРИНАРСКА ИНСПЕКЦИЈА- 011/ 3117-272 (радно време 08:30-16:30)
АГЕНЦИЈА ЗА КОНТРОЛУ ЛЕКОВА И МЕДИЦИНСКИХ СРЕДСТАВА - 011/ 3951 125
ВАЖНЕ ИНФО ЗА УВОЗ ХРАНЕ:
Храна и храна за животиње подлежу инспекцијској контроли сходно Закону о безбедности хране („Сл. гласник РС“, број 41/2009). На основу напред наведеног закона храна се дели према пореклу и сходно тој подели подељене су надлежности инспекцијских контрола…
1) Храна животињског порекла сходно Наредби о одређивању граничних прелаза преко којих ће се вршити увоз и транзит пошиљки и пратећих предмета које подлежу ветеринарско санитарној контроли („Службени гласник РС“ број 14/2011- даље Наредба) може се увозити само преко следећих граничних прелаза:
На основу информације добијене из Управе за ветерину на следећим граничним прелазима инспекција ради 24 часа дневно:
2) Контрола хране биљног порекла и делом хране мешовитог порекла се врши у унутрашњости Р. Србије и сходно томе може се увозити преко било ког граничног прелаза (нпр. кекс, чоколада, сокови, итд.)
Изузетак од овог правила је ситуација када храна подлеже и контроли граничне фитосанитарне инспекције, сходно Закону о здрављу биља („Сл. гласник РС“, број 41/2009). На пример свеже воће и поврће, брашно, пиринач и сл.. У том случају храна биљног порекла се може увозити само преко граничних прелаза који су наведени у Наредби о одређивању граничних прелаза преко којих ће се увозити, провозити и извозити пошиљке биља, биљних производа и прописаних објеката („Сл. гласник РС“, број 107/2009) из разлога што се контрола хране мора извршити и сходно Закону о здрављу биља. Ова храна, која подлеже контроли две инспекције, се може увозити само преко следећих граничнх прелаза и то:
На основу информације добијене из Управе за заштиту биља на следећим граничним прелазима инспекција ради 24 часа дневно:
3) За мешовиту храну која садржи састојке биљног и животињског порекла уколико подлеже контроли граничне ветеринарске инспекције примењује се процедура наведена у тачки 1), док уколико подлеже контроли фитосанитарне инспекције за безбедност хране и хране за животиње биљног и мешовитог порекла примењује се процедура наведена у тачки 2).
4) Контрола хране ни биљног ни животињског порекла (нпр: вода за пиће у оригиналној амбалажи, со за људску исхрану, дијететски производи, храна за бебе-замена за мајчино млеко и сл ) коју врши санитарна инспекција спроводи се у унутрашњости Р.Србије и сходно томе може се увозити преко било ког граничног прелаза.
УВОЗ ЛЕКОВА:
Одређени лекови и медицинска средства могу изгубити своја својства уколико се транспортују на неадекватан начин. И поред свих могућих олакшица у царинском поступку, осетљива роба мора се прегледати да се не би десило да уместо да помогне, заправо одмогне угроженом становништву. Апелујемо на учеснике у царинском поступку да када је у питању донирање лекова и медицинских средстава посебну пажњу обрате на Упутство које је за донаторе припремило Министарство здравља- https://www.carina.rs/cyr/Zakoni/Uputstvo%20donatorima%20lekova%20i%20medicinskih%20sredstava.pdf
За увоз лекова неопходна је сагласност Агенције за лекове и медицинска средства (контакт телефон 011/ 3951 125).
СПИСАК РОБА КОЈЕ ПОДЛЕЖУ ФИТОСАНИТАРНОЈ КОНТРОЛИ:
https://www.carina.rs/cyr/Zakoni/Fito%20bezbednost%20hrane%2017%2003%202014.pdf
СПИСАК РОБА КОЈЕ ПОДЛЕЖУ ВЕТЕРИНАРСКО-САНИТАРНОЈ КОНТРОЛИ:
https://www.carina.rs/cyr/Zakoni/Veterinarski%20spisak%2017%2003%202014.pdf
СПИСАК РОБА КОЈЕ ПОДЛЕЖУ САНИТАРНОЈ КОНТРОЛИ:
https://www.carina.rs/cyr/Zakoni/Zdravstveno%20sanitarna%20inspekcija%2001%2001%202014.pdf
НАПОМЕНА:
УПРАВА ЦАРИНА ПРЕПОРУЧУЈЕ ДОНАТОРИМА ДА ЗБОГ ДУГЕ ПРОЦЕДУРЕ ПРИБАВЉАЊА САГЛАСНОСТИ НАДЛЕЖНИХ ИНСТИТУЦИЈА ИЗБЕГАВАЈУ СЛАЊЕ ЛЕКОВА И ПОЛОВНЕ ОБУЋЕ
Управа царина Републике Србије апелује на људе и организације широм Европе да воде рачуна коју врсту помоћи шаљу у Србију, као и на који начин то раде. Препорука Министарства финансија Републике Србије је да се пре упућивања помоћи контактира дипломатско-конзуларно представништво Србије у земљи извозника.
Наглашавамо да Закон о донацијама и хуманитарној помоћи предвиђа да прималац донације и хуманитарне помоћи буде ослобођен од плаћања царине, других увозних дажбина и такси које се плаћају приликом увоза робе која је предмет донације и хуманитарне помоћи. Царински поступак по том основу спроводи се у редовном поступку (подношењем царинске декларације). Законом је прописано да државни органи, јединице локалне самоуправе, јавна предузећа, јавне установе, друге организације и заједнице које не остварују добит, као и домаће и стране хуманитарне организације могу примати донације и хуманитарну помоћ.Ради коришћења повластице предвиђене тим Законом, прималац донације и хуманитарне помоћи, уз захтев за ослобођење, подноси царинарници:
1. Потврда која се добија у дипломатско-конзуларним представништвима ОСЛОБАЂА робу од обавезних контрола које спроводе инспекцијске службе (санитарна, фитосанитарна, ветеринарска)! - НЕТАЧНОХуманитарна помоћ је ослобођена царинских ДАЖБИНА, али поступак царињења се мора обавити и он подразумева да за осетљиву робу постоји потврда адрекватне инспекцијске службе да је она исправна за коришћење и да неће угрозити здраваље и безбедност грађана.
2. Хуманитарна помоћ треба да уђе у земљу БРЗО и БЕЗ КОНТРОЛЕ! - НЕТАЧНООсетљива роба, попут хране, воде и лекова мора проћи одговарајућу инспекцијску контролу, јер би хуманитарна катастрофа била би још већа да неко од угрожених грађана прими ''помоћ'' од које потенцијално може да се разболи.
3. Хуманитарна помоћ МОЖЕ да уђе у земљу на било ком граничном прелазу! - НЕТАЧНОНа жалост, инспекцијске службе нису присутне на свим прелазима, па уколико хуманитарна помоћ стигне на неки од тих прелаза МОРАЋЕ да буде упућена на онај где оне постоје. Упућивање на други прелаз и чекање на сагласност одговарајуће инспекцијске службе ОДУЗИМАЈУ додатно време. Зато треба обратити посебну пажњу на то где и у ком интервалу раде наведене инспекцијске службе да би се избегло додатно чекање:
4. Санитарна, фитосанитарна и ветеринарска инспекција су део царинске службе! - НЕТАЧНОНа граничним прелазима ради више државних служби од којих је Царина само једна. Пре него што се упути жалба на рад Царине, неопходно је да се учесник у поступку информише у КОЈОЈ служби је дошло до застоја или проблема. Цариник и да хоће, не може и не сме да пусти робу уколико нема решење одговарајуће инспекције да је она исправна.
5. Формалности око увоза хуманитарне помоћи ЗАВРШАВАЈУ СЕ на граничном прелазу! - НЕТАЧНОНа граничном прелазу формалности се завршавају брзо, али се роба шаље у царинску испоставу у унутрашњости земље ради контроле. То се ради због тога да се не би стварала гужва на граничном прелазу и да би се обезбедили што бољи услови за детаљан преглед. Возило се упућује ка тачно одређеној унутрашњој испостави и возач НЕ СМЕ самоиницијативно да оде на неко друго место, нити да прекрши задати рок од најдуже 72 сата за пристизање на одредишну испоставу.
6. Робу за продају је МОГУЋЕ пријавити као хуманитарну помоћ или у њој прошверцовати неку другу робу! - НЕТАЧНОПретпоставка да је услед великог притиска робе преглед отежан је погрешна, јер царинска служба сада располаже са десет мобилних и једним стационарним скенером којима је могуће видети сваки детаљ у товарима, цариници имају право да спроводе тзв. ''дубинске контроле'' у унутрашњости територије, као и накнадне контроле робе над којом је већ окончан поступак, а синхронизована акција са другим органима - полицијом, тржишном инспекцијом и правосуђем, учиниће акције много ефикаснијим.
Молимо Вас да прво проверите да ли се Ваше питање налази на листи најчешћих питања овде.Ако то није случај питање можете да нам проследите путем контакт форме.Молимо Вас да што прецизније формулишете питање како би оно било прослеђено одговарајућој служби.