Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
26. 07. 2016.
Помоћу модерне опреме цариници лакше проналазе шверцере. Уз 10 мобилних и један стационирани скенер Управа царина поседује и бустере, фибер-оптику, теренска возила…
Турски камион пун фрижидера на излазном пункту граничног прелаза Батровци био је сумњив цариницима.
Због тога је издвојен из колоне и товарни део возила прегледан је мобилним скенером: на монитору су се јасно оцртавале силуете шест људи сакривених на кутијама. Камион је испражњен и откривено је шест мушкараца, илегалних миграната који су на овај начин покушали да се домогну земаља Европске уније.
Овај случај забележен пре неколико дана није усамљен: од затварања балканске руте у марту ове године готово сваке седмице цариници открију групе илегалних миграната који покушавају да, скривајући се у разним возилима, стигну до свог циља – запада или севера Европе.
Тачан број пронађених се не зна, јер се сви одмах предају полицији.
Одавно је прошло време у којем су се цариници ослањали само на своју интуицију, шрафцигер и лампу док су трагали за преступницима, било да су то странци који покушавају нелегално да пређу границе наше земље или је реч о кријумчарима новца, дроге, накита, робе…
Данас захваљујући модерној технологији могу много лакше да открију оне који крше закон.
– Непрестано модернизујемо службу како бисмо могли превентивно да делујемо али и да обесхрабримо неке покушаје кријумчарења у самом зачетку. Трудимо се да идемо у корак са светом. Цариници су опремљени савременим уређајима, попут 10 мобилних и једног стационарног скенера, а имамо и два скенера за преглед ручног пртљага. Поред ових уређаја користимо и фибер-оптику, бустере, пејџере за мерење радиоактивности, као и уређаје за тестирање прашкастих материја – каже за „Политику” Иван Пејовић, шеф Одсека за техничку подршку који функционише у оквиру Одељења за сузбијање кријумчарења Управе царина.
Скенер уређаји које користи Управа царина спадају у најсавременију опрему те врсте, која поред стандардних рендгенских, користи и неутронске зраке, објашњава наш саговорник. Ти зраци омогућавају додатну продорност у материју независно од врсте материјала који се испитује.
– Ова технологија толико је напредна и прецизна да се садржај товара види као на длану. Препреке и преграде за ове скенере не постоје, јер њихови зраци продиру и кроз двадесетак центиметара дебео челик, па је свако скривање садржаја унапред осуђено на неуспех. За само 14 секунди ови апарати сниме унутрашњост приколице камиона и на мониторе проследе компјутеризоване слике на којима се садржај јасно види. Раније је требало истоварити камион због детаљне контроле, али је увек постојала могућност да нам резултат измакне – наглашава Пејовић.
За само 14 секунди мобилни скенер сними унутрашњост приколице камиона и на мониторе проследи компјутеризоване слике на којима се садржај јасно види Мобилни скенери могу да се премештају са прелаза на прелаз или да се њима снима сумњиви товар на другим местима где се обавља контрола. Стационирани скенер налази се на београдском аеродрому и њиме се прегледа товар који се допрема авионима.
Један од уређаја помоћу којих цариници откривају кријумчаре је и бустер: справа за мерење густине материјала. Тај уређај се, по речима нашег саговорника, прислања на одређени део возила и уколико покаже већу вредност, цариници знају да се на том месту нешто крије. Од велике помоћи је и фибер-оптика – савитљив оптички инструмент са камерицом на врху којом може да се види унутрашњост резервоара, фабричких и специјално направљених шупљина у превозним средствима.
– Немамо термовизијске камере али уместо њих цариници користе специјалне двогледе за дневно и ноћно осматрање. Реч је о вредним уређајима захваљујући којима ноћу можете да видите исто као и по дану. Не функционишу попут термовизијских камера којима можете да видите силуете живих бића, већ имају јако осветљење које нам омогућава да и по ноћи неометано осмотримо терен – објашњавају у Управи царина.
Не треба заборавити довитљивост кријумчара – на пример шверцери миграната по правилу имају извидницу која дојављује возачима комбија у којима су људи сабијени као сардине да ли је испред њих патрола. Кријумчари су веома опрезни и у избору путева којим шверцују робу, па пролазе кроз пусте и ненасељене делове територије, мимо граничних прелаза, или бирају оне прелазе где је гужва већа пошто мисле да ће цариници због ње бити мање темељни.
„Чињеница је да је контрола зеленог појаса превасходно у надлежности полиције, али и царина настоји да се опреми како би могла да иде у корак са све чешћим покушајима кријумчара да баш на таквим местима организују шверц.
Захваљујући донацији амбасаде САД у оквиру програма за контролу извоза и безбедности граница (EXBS), добили смо неколико теренских возила намењених управо за неприступачне терене: четири возила „isuzu d-max” и један „мицубиши L-200”. Поред ових пет теренских возила, Управа царина располаже и са пет џипова који такође могу да се користе по неприступачном терену.
Лабрадори откривају дрогу
Изоштрена чула паса користе се свуда у свету за откривање кријумчарене робе (најчешће наркотика), па је тако слична јединица формирана и у Управи царина.
„Могло би се рећи да је она још у повоју, јер царинска служба Србије за сада поседује два специјално обучена лабрадора за откривање дроге. Оба пса, као и њихови водичи, прошли су специјализовану обуку у Француској, а ми се надамо да ће се у перспективи створити услови да број паса којима располажемо порасте.
Неприкосновен „добар нос” цариника
Иако су електронска опрема и моћна возила важна „добар нос” и даље је неприкосновен за проналажење кријумчара.
„Немогуће је искључити значај добро обучених службеника, који на основу искуства, осећаја и аналитичког дара, могу да вас ’прочитају као књигу’. То значи да ће свакако обратити пажњу на ваше понашање, али и на чињенице које проистичу из ваше путне исправе, као и руте којом се крећете”, кажу у Управи царина.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма