25. 05. 2017.

Подели:

Србија има подршку ЕУ, кључна владавина права

 

Србија има подршку ЕУ, кључна владавина права

Србија ће имати подршку Европске уније (ЕУ) у наставку реформи, посебно у области владавине права и независности институција које ће бити кључне у процесу преговора, закључак је данашње конференције ''Преговори о приступању ЕУ - нови контекст''.

 

Конференцији су присуствовали и представници преговарачке групе за поглавље 29 - царинска унија, чије се отварање очекује пре лета.

 

Били су ту председница, Весна Хрељац Ивановић, као и заменик председника преговарачке групе, Веселин Милошевић.

 

У изјави датој за РТС након догађаја, заменик председника преговарачке групе, Веселин Милошевић је истакао да су Министарство финансија и Управа царина спремни за отварање поглавља.

 

Он је нагласио да је поглавље 29 веома битно, јер је стварање економских, финансијских и царинских услова да Србија постане пуноправна чланица ЕУ важно за привреду, буџет и пословање свих привредних субјеката у Србији.

 

Такође je истакао да ће Србија током овог процеса потпуно и апсолутно да аутоматизује царинско пословање, односно да створи беспапирно окружење.

 

''Да би се брзина и ефикасност царинских поступака подигла на виши ниво, потребно је да  поред транзита који је већ аутоматизован,  аутоматизујемо и остале царинске поступке (извоз и увоз), што ће истовремено бити услов за успешно затварање овог поглавља. Реч је о дуготрајном и захтевном подухвату за који је неопходно обезбедити значајна финансијска средства, сигурно десетак и више милиона евра'', рекао је заменик директора Управе царина Веселин Милошевић у изјави за РТС.

Вршилац дужности шефа делегације ЕУ Оскар Бенедикт рекао је да ЕУ подстиче Србију да настави са реформама, а да процес и приступање ЕУ није ствар за елиту, већ се то чини за грађане Србије.

''ЕУ жели да помаже Србији да што пре заврши процес реформи и уђе у ЕУ - да заједно са владом уведемо Србију у породицу ЕУ. Желимо и даље да подстичемо Србију да настави са реформама, а наглашавамо област јачања владавине права и јачање независних институција, то двоје је кључно за успех целокупног процеса окончања преговора и пуноправног чланства ЕУ'', рекао је Бенедикт.

Шефица преговарачког тима Србије Тања Мишчевић је рекла да је циљ Србије да преговоре искористи као инструмент и механизам промена и у томе се већ успева, пре свега у области владавине права, поглављима 23 и 24, иако то можда не изгледа брзо и потпуно, као што би Србија желела.

Павел Теличка из Европског парламента и некадашњи главни чешки преговарач је упозорио да мукотрпно грађени политички капитал може да уруши неколико погрешних корака, укључујући неодговорне потезе политичких представника.

''Србија треба да покаже каква ће она држава чланица ЕУ бити, како ће се понашати, какав ће допринос она дати ЕУ и њеном решавању актуелних питања. Наравно, треба наставити да се ради на јачању владавине права, решавати питање Косова, треба отварати и затварати преговарачка поглавља, али данас треба да покажете да ћете бити одговорна држава чланица ЕУ''- рекао је он.

''Немачка ће остати приврежена пружању помоћи Влади Србије да што пре испуни услове ка чланству ка ЕУ'' - рекао је немачки амбасадор у Србији Аксел Дитман, подсетвиши да је Европски савет још једном поновио своју опредељност да помогне земљама Западног Балкана у што скоријем прикључвању ЕУ.

''Јасна је перспектива региона као као држава чланица ЕУ и Србије такође. Немачка дели тај став, желимо да подржимо Србију која већ води динамичан процес преговора. Нагласили бисмо значај који убудуће требада добије на снази овде, а важан је елемент за трансформацију целог друштва, то је област јачање правне државе и владавине права'' - рекао је Дитман.

Он је прометио да су бројне реформе већ спроведене, али је да нагласио потребу да се и даље спроводе реформе у циљу јачање независног судства, независних институција у борби притив корупције.