Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
20. 02. 2017.
Царински депо новосадске царинарнице подсећа по много чему на понуду Најлон пијаце: има свега, али највише заплењених цигарета, возила и техничких уређаја.
Ту су и обућа с лажним ознакама светских фирми, истина тврда као камен, што задире у права заштите права интелектуалне својине, али и омањи, а веома скупи пакетићи који повремено улазе у моду, на пример они који садрже материјал за зуботехничаре. У депоу су и паметни телевизори и остале справе које имају завидне напредне функције.
Заједничко за робу која сакупља прашину до лицитације је да припада брендираним фирмама, и то моделима високе класе. Аутомобили, готово нови, носе ознаке свега три бренда у врху, „мерцедес“, „рејнџ ровер“ и „тојота“, а мотоцикли – „кавасаки“, „хонда“ и „јамаха“.
Иначе, новосадска царинарница је друга по величини у нашој земљи. Између осталог, покрива подручја Врбаса, Бечеја, Бачке Паланке и Шида и веома прометне граничне прелазе, као и речну испоставу на кеју у Новом Саду. О каквим је капацитетима тог одељка Министарства финансија реч може казати податак да на прелазу Батровци, одакле и стиже највише заплењене робе, свакодневно пређе око 400 камиона и стотинак аутобуса. Лане је у новосадској царинарници оцарињено око 26.000 половних возила, али нека од њих остану закључана у огромној хали, пре свега јер имају прекуцане бројеве, махом већ регистровананих „близанаца“ с истим подацима.
Осим тих уобичајених послова и заплена, цариници се боре и с кријумачарењем наркотика и опасних материја, заштитом права интелекуалне својине, утврђивањем преферинцијалног порекла робе приликом извоза, а томе су се прикључили и актуелни послови око илегалних миграната.
– Кад се ради о мигрантима, у последње време имамо додатну обавезу да софистицираном опремом обазриво прегледамо пре свега камионски транспорт – каже за „Дневник“ саветник управника Царинарнице у Новом Саду Срећко Мрганић.
– Није неуобичајено да наиђемо на расечене цираде, а има и камионџија који сами пријаве да су осетили да се нешто необично збива у товарном делу. Ми такве случајеве евидентирамо, а то преузима полиција. Ти исти скенери на граничним прелазима откривају и велике количине кријумчарене робе. На пример, недавно је откривено више од 21.000 боксова „малбороа“ без акцизних маркица, у деловима телескопске дизалице, у камиону који је пролазио од Бугарске за Италију. Снимак нашег апарата на граничном прелазу Батровци показао је да структура материјала упакованог у сандуке није одговарајуће густине. Испоставило се да су сви елементи крана у потпуности били испуњени цигаретема, вредним више од 52.000.000 динара. Полиција је преузела случај који је процесуиран, а по правосудном решењу суда, заплењени су и возило и роба.И обична колска вага може знатно допринети у откривању шверца, регистровањем разлике у тежини забележеној на осовинама тешкаша. Та једноставна провера је помогла да цариници у једном камиону открију непријављену опрему погодну за узгој биљака у пластеницима, али и за лабораторијску производњу модификонане марихуане зване „сканк“.
– Акцизна роба је увек интересантна за недозвољен промет и трговину, али ипак, све мање је заступљена у царинским прекршајима. На пример, лане смо запленили 403 бокса цигарета, а годину раније 2.778. Такође, занимљиво је да смо претпрошле године, између осталог, запленили приликом недозвољеног износа девиза 1.032.405 евра и 228.200 швајцарских франака, а лане 435.155 валуте ЕУ и 109.850 „швајвараца“. За све те покушаје преноса преко дозвољених 10.000 евра поднели смо пријаве за девизне прекршаје – предочава Мрганић.
Осим тих „уобичајених“ заплена, деси се откривање, на пример, одстрељених птица које су забрањене за лов, стабала у ноћном транспорту, уметнина... Према Хрватској се редовно носе преко границе чак и роба с пијаце, па и хлеб, а цигарете и алкохол се подразумевају, ако би се причало о ситницама, а не камионима. Свако има своју рачуницу.
– Пореском политиком земаља у окружењу и либеразацијом царинске стопе са земљама Европске уније и осталим државама с којима имамо потписан споразум о царинским олкашицама приметно је све мање кријумчарење робе. Али, бележимо нагли скок поштанских пошиљки са светских онлајн сајтова на којима се наши грађани одлучују да поручују и пошиљке веома мале вредности, као што су маске за мобилне телефоне и неких ствари које се често уклапају до царински дозвољеног лимита за поштанско царињење, без обрачунске стопе, односно само уз износ ПДВ-а – објашњава Мрганић.
Он каже да се шверцована роба најчешће покушава пренети преко границе у импровизованим шупљинама возила, и то оним скривеним, додатно направљеним у резервоарима, испод резервних точкова, уместо ваздушних јастука, у гумама...
– Постоје цариници који су специјално обучени за откривање тих прекршаја и њима при прегледу возила не промичу такви покушаји, нарочито уз такозване анализе ризика и индиције – истиче Срећко Мрганић.
М. Вујачић
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма