Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
24. 09. 2017.
Повећава се број кријумчара средстава за потенцију, а поред ових медикамената најчешће се шверцују стероиди, анаболици и хормони
У фалш лековима који се продају широм Србије налажене су отровне хемијске материје, сазнаје "Политика" у царинској служби Србије.
"Забележени су случајеви да су у фалсификованим лековима проналажене материје попут цемента, креде, борне киселине, арсена, креме за полирање обуће (која даје сјај леку) итд., што представља велики ризик за здравље онога ко такав лек користи'' каже за наш лист Радмила Јованић, контакт особа за лекове и медицинска средства у Управи царина. Она додаје, да је неопходно радити на подизању свести грађана о штетности фалсификованих лекова који се купују на неовлашћеним местима и путем интернета, јер употреба таквих лекова некада може завршити и смртним исходом.
Од почетка године цариници су открили 20 прекршаја у којима су били кијумчарени разни разни медикаменти. Укупно је заплењено 84.000 комада лекова, од чега су око 16.000 чинила средства за потенцију. Најчешће се кријумчаре управо ова средства за мушкарце, а поред њих често се шверцују стероиди, анаболици и хормони. Ова роба најчешће је откривана у акцијама дубинске контроле. Међутим, било је и разних заплена на аеродрому , у поштанским пошиљкама, као и на граничним прелазима. Према досадашњем искуству цариника, фалш лекови у нашу земљу најчешће стижу преко Косова и из Македоније. Када је реч о средствима за потенцију, она најчешће потичу из Кине и Индије одакле најчешће стижу до Европе.
У Управи царина за наш лист кажу, да је тржиште фалсификованих лекова једно од најбрже растућих криминалних делатности у овом моменту, а питање кријумчарења таквих лекова представља горућу тему у целом свету.
"Царинска служба Србије у свом свакодневном послу спроводи мере борбе против уноса нелегалних и фалсификованих производа на наше тржиште, како по службеној дужности, тако и по захтеву фармацеутских компанија, чија је помоћ у тој борби од великог значаја. Да бисмо се супротставили том феномену на најефикаснији могући начин, неопходна је сарадња како на националном, тако и на међународном нивоу, због чега су још 2013. године на иницијативу Министарства здравља у свим државним институцијама које се баве овим проблемима, па и у Управи царина, именоване контакт особе за лекове и медицинска средства којима се достављају информације о нелегалним и фалсификованим лековима добијене преко међународног система брзог обавештавања", објашњава наша саговорница из царинске службе.
Цариници свакако у оквиру свог посла проверавају товаре који улазе у земљу. Такође у дубинским контролама спречавају покушаје кријумчарења. "Али и грађани морају да се укључе и поведу рачуна о томе шта су спремни да унесу у свој организам", закључује Радмила Јованић.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма