Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
15. 12. 2015.
У Привредној комори Србије одржана је дванаеста по реду едукативна радионица намењена предузетницима „Развој предузетништва, ефикасније пословање и јачање конкурентности“, које Привредна комора Србије у сарадњи са Министарством привреде и Министарством финансија-Управом царина организује ове јесени широм Србије.
Отварајући последњу овогодишњу радионицу, Мирослав Милетић, потпредседник ПКС, истакао је да су радионице намењене предузетницима у потпуности испуниле свој циљ, јер је на дванаест одржаних радионица, у Крушевцу, Суботици, Ужицу, Нишу, Краљеву, Крагујевцу, Новом Саду, Зајечару, Ваљеву, Сремској Митровици, Сомбору и данашњој у Београду, више од 550 привредника, представника малих и средњих предузећа, имало сјајну прилику да се од представника ПКС, министарства привреде и Управе царина, детаљно упозна са мерама државе којима могу унапредити своје пословање.
Нови пакет услуга ПКС који обухвата правну помоћ, финансијски консалтинг, подршку за излазак на инострана тржишта, помоћ у аплицирању за фондове и програме ЕУ, окупљеним привредницима представила је Божана Јакшић, координатор Бизнис инфо сервиса ПКС, која је на радионици представила и web портал Poslovanje.rs и Бизнис Инфо Сервис – информативни сервис ПКС који у року од 48 сати обезбеђује информације потребне за дневно пословање. Привредници су били у прилици да добију и детаљне информације о споразумном финансијском реструктурирању као начину решавања финансијских проблема као и информације о механизмима за предвиђање блокаде предузећа кроз анализу пословних информација.
Катарина Обрадовић Јовановић, помоћница министра привреде, предузетницима је представила мере финансијске подршке сектору МСПП, са нагласком на Програму подршке малим предузећима за набавку опреме у 2015. години. Поред тога, представљен је и Програм стандардизованог сета услуга за МСПП у 2015. години, а привредници су упознати и са основним циљевима и мерама подршке Сектору МСПП у оквиру недавно усвојене Стратегије за подршку развоја малих и средњих предузећа, предузетништва и конкурентности као и осталим програмима финансијске подршке МСПП у 2015. години.
Веселин Милошевић, помоћник директора у Сектору за информационе и комуникационе технологије у Управи царина обавестио је присутне да је из Европске комисије потврђено да ће Србија од 1. фебруара 2016. године почети да примењује заједнички транзитни поступак и ван националних оквира и да је тај датум коначан. Улазак у заједнички транзит, како је нагласио, треба да смањи застоје, али и омогући српској привреди да постане конкурентнија на глобалном тржишту, јер се очекује да захваљујући Новом компјутеризованом транзитном систему (НЦТС) буду смањени транспортни трошкови домаће привреде.
Поједностављење царинских процедура, попут кућног царињења, поједностављења по фактури, овлашћеног привредног субјекта (ОПС), овлашћеног примаоца и овлашћеног пошиљаоца, детаљније је појаснио Слободан Томић, начелник Одељења за царинске процедуре.
Развој домаће привреде може се очекивати једино у синергији свих надлежних институција и самих привредника, стога је овакав вид комуникације и размене информација, искустава и примера из свакодневних активности предузетника, одлична прилика за унапређење пословног амбијента, подизање конкурентности и ефикасности домаће привреде.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма