23. 06. 2010.

Подели:

Предавањима присуствовало више од 400 привредника

 

Предавањима присуствовало више од 400 привредника

Више од 400 привредника и новинара учествовало је на предавањима под називом „Олакшице у пословању предвиђене новим Царинским законом“, које су током маја и јуна, у Привредној комори Србије, као и у осам регионалних привредних комора широм Србије, заједнички организовали Управа царина и привредне коморе, уз подршку компаније ДХЛ. Предавања су држали експерти Управе царина и експерти за управно право са београдског и нишког Правног факултета, а организована су у циљу директног информисања представника привреде, медија и локалних власти о најзначајнијим изменама које су предвиђене новим Царинским законом.

 

„Изузетно смо задовољни сарадњом коју смо остварили са локалном пословном заједницом путем ових предавања, као и одличним одзивом привредника, како у Београду, тако и у регионалним центрима. Локална пословна заједница нам је веома важан партнер и због тога треба да са њом стално будемо у непосредном контакту и ослушкујемо њене потребе,“ рекао је Предраг Петронијевић директор Управе царина, и додао да је „Управа царина путем овакве иницијативе још једном показала спремност да допринесе ефикаснијем пословању српске привреде.“

 

„Свесни значаја едукације тржишта и приближавања пословне средине новим царинским прописима кроз серију предавања по регионалним привредним коморама Србије, пружили смо подршку овом виду развијања дијалога и размене искуства између привреде и Управе царина. Велика заинтересованост привредника за ове скупове показала је да је отворени, непосредни контакт са владиним институцијама одличан начин разумевања узајамних потреба“, рекао је Дарко Бабић, генерални директор ДХЛ-а.

 

Нови Царински закон ступио је на снагу 3. маја ове године, а њиме се наставља усаглашавање домаћих царинских прописа са прописима Европске уније и доприноси додатном поједностављивању  и убрзавању царинских процедура при увозу и извозу. Новим законом је, између осталог, прописано да се увозне дажбине не плаћају на нову опрему која се не производи у земљи и која служи за покретање нове производње или модернизацију и осавремењивања постојећих технологија.