Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
11. 11. 2015.
Република Србија је и ове године направила помак у области Царинске уније, кроз даљу хормонизацију законодавства и јачање административних и оперативних капацитета царинске службе, констатовано је у годишњем Извештају о напретку Европске комисије објављеном 10. новембра 2015. године.
Током 2014. године остварен је пораст од 12% у прикупљању царинских дажбина, а ове године настављена је и интензивна регионална и међународна царинска сарадња, између осталог и кроз учешће у заједничким акцијама, као и путем учешћа у ЕУ програму Царина 2020.
Национални НЦТС и нови централизовани систем за управљање банкарским гаранцијама су у потпуности оперативни. Усвајањем измењеног Царинског закона остварен је добар напредак у транзиту, али би Србија у наредној години требалo да надогради или обнови систем обраде царинских декларација и интегрише управљање ризиком, као и да унапреди и модернизује руковођење Управом царина.
Царинска тарифа је усаглашена са Комбинованом номенклатуром ЕУ за 2015. годину, а правила о пореклу робе из Споразума о стабилизацији и придруживању су хармонизована са Конвенцијом о пан- евро-медитеранским преференцијалним правилима о пореклу робе.
У Извештају се наводи и да је провераван интегритет царинских службеника, што је резултирало покретањем 99 дисциплинских поступака против 113 царинских службеника за озбиљне повреде службене дужности. Потребно је проширити истражна овлашћења царинских службеника и могућност размене информација са другим службама, али и унапредити координацију између различитих органа на граници и усвојити нову стратегију интегрисаног управљања границом (ИБМ) у складу са концептом ЕУ.
У погледу нормализације односа између Србије и Косова, а када је у питању улога царине, потврђује се да су постигнути споразуми у погледу увоза контролисане робе на Косово, укључујући и лекове. У Извештају се додаје и то да су на пунктовима између Србије и Косова поступци спровођени без инцидената, али је сугерисано да би затварање алтернативних путева помогло у смањењу нелегалне трговине и кријумчарења.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма