19. 08. 2017.

Подели:

„Марбл” и „ашиму” шверцују од Сарајева до Ирске

 

„Марбл” и „ашиму” шверцују од Сарајева до Ирске

Иза промета на црно цигарета које су у Србији познате само по честим запленама на царини, стоји извесни Албанац македонског порекла, с држављанством Хрватске

 

Судећи по запленама царинске службе, рекло би се да у Србији сви пуше цигарете марки „ашима” и „марбл”. Иако је у нашој земљи ретко ко чуо за ове брендове, а камоли их припалио, царинска складишта пуна су боксова управо ових цигарета.Јако треће место по заплени заузима такође мало позната марка – „принц”. Цигарете које су некада имале примат у шверцу, попут „марлбороа”, „пал мала” или „лаки страјка”, данас су у запећку.

Подаци Управе царина достављени нашем листу управо то потврђују. Ове године (закључно с 31. јулом) заплењено је више од два милиона комада цигарета марке „ашима” (више од 10.000 боксова). Такође, цариници су у првих шест месеци открили више од 3.000 боксова, односно 630.400 комада цигарета „марбл”.„Тачно је да се најчешће сусрећемо с покушајима кријумчарења робних марки ’ашима’ и ’марбл’, иако те цигарете не виђамо, нити их људи код нас конзумирају, што заправо значи да нису ни намењене нашем тржишту”, каже за „Политику” Иван Рибаћ, начелник Одељења за сузбијање кријумчарења Управе царина.Акцизна роба попут цигарета је она на којој може доста да се заради. Тренд кријумчарења цигарета и даље је у порасту, али расте и број заплена. Само у првих шест месеци ове године цариници су запленили готово исту количину цигарета као целе претходне године.

Цена „ашиме”, која је кинески производ, и „марбла” врло је слична цигаретама које су код нас легално у продаји. Према нашим незваничним сазнањима, највећи шверцер ових цигарета је један бизнисмен, Албанац пореклом из Македоније, држављанин Хрватске. Ове цигарете производе се и у једној фабрици у Сарајеву. Роба се из фабрике легалним путевима превози у Бар (Црна Гора). Увоз робе обавља шпедитерска фирма чијем је власнику у црногорском Вишем суду већ суђено за шверц „лаки страјка” и „марлбороа”, пре више од десет година, али је касније ослобођен оптужби. Товари „ашиме” и „марбла” само транзитирају кроз Србију на путу до платежнијег западноевропског тржишта. Кријумчарењем 10.000 боксова из Србије у Бугарску може да се оствари профит до 50.000 евра, а уколико тај товар успе да стигне до, на пример Ирске, профит расте и до 500.000 евра.

„Најчешће смо се суочавали с нелегалним товарима тих цигарета на граници према Румунији, мада је покушаја било и на прелазима ка Хрватској”, објашњава начелник Одељења за сузбијање кријумчарења.Током јуна, цариници су у неколико акција дубинске контроле, у Новом Пазару и околини, успели да открију неколико породичних кућа које су се користиле као складишта шверцованих цигарета. Захваљујући тим акцијама осујетили су покушај даљег кријумчарења 14.000 боксова разних цигарета без акцизне маркице, међу којима је најзаступљенија била „ашима”. Једна од необичнијих заплена ових брендова је прошлогодишњи покушај шверцера да из Бугарске у Италију, у камиону који је превозио грађевинску дизалицу у деловима, прокријумчаре 21.000 боксова цигарета марке „марбл”.

„У првих шест месеци ове године заплењено је више од 74.000 боксова цигарета (што кроз класичне примере кријумчарења, што кроз исказану сумњу у заштиту права интелектуалне својине) и 680 килограма резаног дувана. Прошле године запленили смо готово 77.000 боксова разних цигарета, што је око пет пута више него 2015, а њихова вредност надилази суму од 1,2 милиона евра”, каже за „Политику” Соња Лазаревић, помоћница директора Управе царина у Сектору за контролу примене царинских прописа.

Она се нада још бољим резултатима у овој области јер ће од новембра цариницима у откривању кријумчарених цигарета од велике помоћи бити специјално обучени пси – два белгијска овчара малиноа, које је, како сазнајемо, Управи царина донирао „Јапан тобако”.

„Пси ће заједно с водичима, нашим службеницима, ускоро кренути на специјалистичку обуку у Румунију. Наиме, ови пси се због сјајног њуха и изузетне интелигенције користе за проналажење наркотика, експлозива, несталих особа… а ми ћемо их користити за откривање цигарета”, закључује Соња Лазаревић.