27. 06. 2016.

Подели:

Србија спремна за отварање Поглавља 29

 

Србија спремна за отварање Поглавља 29

Према оцени Европске комисије, наша земља је спремна за отварање Поглавља 29, посвећеног питању Царинске уније, главна је порука  Конференције ''Поглавље 29 – о чему преговарамо'' која је одржана 27. јуна у Привредниј комори Србије.

 

Председница Преговарачке групе 29, Весна Хрељац Ивановић, помоћница министра финансија, упознала је представнике регионалних комора и компанија заинтересованих за ово поглавље  са његовом садржином  и структуром преговарачке групе.

 

Потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању смо се обавезали на постепено усаглашавање законодавства Републике Србије са прописима и правилима Европске уније, као и на то да ћемо се у погледу садржине и динамике тог усаглашавања консултовати са надлежним телима ЕУ.  Указала је да у оквиру Поглавља 29 нема могућности преговарања о садржини прописа са којима хармонизујемо наше законодавство, а које ћемо као чланица примењивати, нити се може преговарати о евентуалним  транзиционим периодима, дакла о времену од стицања статуса земље чланице до пуне примене прописа. Преговоре можемо да водимо само о начину усвајања правних тековина ЕУ (фазно или у целини, једнократно), приоритетним областима хармонизације и динамици имплементације прописа, која обухвата и подизање административних капацитета надлежних органа, али и припрему пословне заједнице на промене које доноси промена законодавства. Због тога је изузетно значајно укључивање пословне заједнице у овај процес, како би сви актери били благовремено обавештени и припремљени за те промене. Посебно је скренула пажњу на промену царинског законодавства Уније, која је отпочела 1. јуна ове године, ступњем на снагу Царинског закона уније, а која ће се фазно уводити у примену до 2020.године.

 

Надица Пантовић, начелница Одељења у Сектору за царински систем и политику Министарства финансија представила је Извештај ЕК о скринингу за Поглавље 29, за све кључне области (општа царинска правила и процедуре, царински статус робе и транзит, царинска вредност, царинска тарифа и сврставање, правила о преференцијалном и непреференцијалном пореклу, ослобођења од плаћања царине, безбедносни аспекти Царинског закона, права интелектуалне својине, културна добра, контрола готовог новца, прекурсори дрога, узајамна помоћ и међународна царинска сарадња) са освртом на усклађеност и процену степена усаглашености прописа и закључке и препоруке. У извештају је наведено да је Србија у довољној мери спремна за преговоре о овом поглављу и да Европска Комисија препоручује отварање преговора и приступању у Поглављу 29 о Царинској унији. Такође, у презентацији су изнети даљи кораци који нас очекују у наредном периоду: припрема преговарачке позиције за Поглавље 29, отварање овог поглавља, континуиране законодавне активности, као и даља модернизација и унапређење царинске службе.

 

Помоћник директора Управе царина - Сектора за информационе и комуникационе технологије, Веселин Милошевић, одржао је презентацију  о улози царине у процесу преговарања у Поглављу 29. Он је упознао присутне из којих ''извора'' проистичу наше обавезе у овом процесу, а то су: Годишњи извештај Европске комисије о напретку Републике Србије; Извештај DG TAXUD са последње ИТ мониторинг мисије (из маја 2015); Извештај са последњег Пододбора Споразума за стабилизтацију и придруживање и Извештај Европске комисије са билатералног скрининга (фебруар 2016).'

Генерално, се може закључити да у процесу преговарања и напретка у Поглављу 29, улога Министарства финасија је рад на усаглашавању законских и подзаконских прописа, док је улога царине перманентно подизање административних и организационих капацитета, унапређење ИТ основе и имплементација свих система који се базирају, пре свега, на даљој аутоматизацији царинског пословања – истакао је Милошевић.