21. 03. 2017.

Подели:

Ауто форум – Прописи и тржиште увозних аутомобила

 

Ауто форум – Прописи и тржиште увозних аутомобила

Током последњих пет година у Србији је регистровано више од 500.000 половних аутомобила увезених из иностранства. Због ниске платежне моћи грађана, велика је диспропорција између броја увезених половних и нових возила. На наизглед добро уређеном тржишту, неколико је видљивих негативних последица, међу којима су немогућност заштите потрошачких права увозника технички неисправних возила, опасност по њихову безбедност, загађење животне средине, а није без значаја ни ускраћеност државе за неке приходе које би могла  да оствари. На ово су  указали  учесници панела у оквиру  Ауто форума, одржаног 21. марта у Београду, нагласивши да  је велики део „половњака“ које увозимо из развијених земаља Европске уније заправо – отпад.

 

У разговору, чији је модератор био Младен Алвировић из Сат Медија групе, учествовали су Жарко Милиновић, секретар Удружења за трговину Привредне коморе Србије, Слободан Николић, секретар Удружења увозника возила и делова, као и Слободан Томић, начелник Одељења за царинске процедуре Управе царина.

 

Одговарајући на питање који би био једноставан  пут  да грађани дођу до квалитетних возила, са релативно повољном ценом и без превише рестрикција, панелисти су се сложили да је код увоза потребно увести више стандарде у погледу мотора, а са друге стране, вратити ограничења старости аутомобила. У тренутку када је за нове аутомобиле на снази стандард „evro6“ и прилагођавање прописа стандардима Европске уније, није оправдано да се као услов за увоз  „половњака“ не примењује овај стандард, или барем „евро4“.

 

Када је реч о годиштима аутомобила, она се увозе у оквирима закона и прописа који су предвиђени, рекао је представник Управе царина, Слободан Томић. Међутим, поразан је податак да је просечна старост возног парка за путнички саобраћај у Србији, чак 17 година. Наводећи податке  УЦ о увозу, који говоре о  диспропорцији између броја половних и нових возила, Томић  је рекао да је  2015. године увезено 96.000 половних и нешто више од 31.000 нових аутомобила, док је у 2016. години забележен још већи увоз половних аутомобила, којихе је било 115.000, а нових око 34.000.

 

Примењујући прописе које је Србија успоставила са Европском унијом,  имамо могућност да возила произведена у ЕУ грађани увозе без плаћања царинских дажбина уз прилагање одговарајућих доказа, што за последицу има велики број увезених аутомобила. Ипак, само 47.000 возила увезено је применом нулте стопе царине, а то се може објаснити применом правила о европском пореклу, према коме највише 40 одсто делова аутомобила може бити произведено ван ЕУ, рекао је Томић. С обзиром на то, да се неки од доказа, потребних за бесцарински увоз, у земљама ЕУ тешко добијају, прибегава се томе да се прикаже да исти постоје, али  царина приликом провере утврђује да роба није са тим доказима изашла из ЕУ. У оваквим случајевима за конкретна возила имамо проблем да наплатимо пун износ царине, рекао је Томић.

 

Сегментом утицаја аутомобила на заштиту животне средине бави се Поглавље 27, које треба да испунимо у процесу приступања ЕУ. Како је навео Слободан Николић, од четири постулата – предострожности, превенције, сузбијања загађења на самом извору и „загађивач плаћа“, у старту смо прекршили бар два. Загађивач не плаћа, него је и даље стимулисан да овде загађује животну средину, што је последица увоза старих аутомобила који имају прекомерну емисију штетних гасова, додао је Николић.   Он је казао да су међу увозницима половних возила, поједина физичка лица на  своје име увезла 800 аутомобила. Ова лица не плаћају  таксу у износу 100 евра по тони, па је држава само у овом случају остала ускраћена за 80.000 евра. Закон у Србији није ослободио физичка лица од плаћања таксе по тежини возила, али се, према његовим речима, не примењује. По процени асоцијације увозника возила и делова, ова такса  није плаћена за  преко 70.000 тона возила. Поменута асоцијација, прошле године је само за еколошку таксу платила 3,5 милиона евра, навео је Николић, указујући да је неопходно  успоставити фер услове на тржишту за увознике  нових и старих возила.Генерални став панелиста био је, да су, ипак, највише на губитку сами грађани, због опасности по њихову безбедност, услед коришћења неисправних половних возила.

Закључујући да нису против увоза половних аутомобила, истакли су да су овакви скупови значајни, како за расправу на ову тему, тако и за едукацију потрошача. У том контексту, према речима Жарка Милиновића, Привредна комора Србије је покренула дијалог са четири министарства о томе, шта је из чије надлежности потребно променити, како би се створили фер тржишни услови, заштитили сами грађани, а држава имала више економске користи од увоза половних аутомобила.