03. 07. 2017.

Подели:

Кад цео ауто замирише на марихуану

 

Кад цео ауто замирише на марихуану

 

штампано издање

 

КАЖУ КУПУЈУ КОМБИ, А НОСЕ ХЕРОИН: Српски цариници открили којим методама хватају шверцере и који детаљ их УВЕК ОДА

"Двојица Срба из Прешева и Бујановца два пута су се за недељу дана појавила на различитим граничним прелазима и сваки пут уз реченицу да иду да купе комби. Други пут смо код њих нашли три килограма хероина." Тако прича Небојша Анђелковић из Одељења за сузбијање кријумчарења при Управи царина.

Фото: Оливер Бунић / РАС Србија

 

Репортери "Блица" провели су дан са цариницима на граничном прелазу Батровци и видели како изгледа борба са шверцерима. А да то није лако, уверили смо се чим смо крочили надомак границе: мешала се напетост кријумчара, незадовољство поштених путника, проницљивост цариника, али и оштри њух издресираног лабрадора.

Кријумчари оружја, наркотика, лекова, цигарета, али и гардеробе и хране свакодневна су појава на којем год граничном прелазу се нашли. Небојша Анђелковић из Одељења за сузбијање кријумчарења и Иван Пејовић, шеф Одсека за техничку подршку, причају за "Блиц" да је Србија углавном транзитна земља, јер спаја исток и запад, те и да се тек један део шверцоване робе задржава у њој.

Гранични прелаз Батровци на најјачем је удару, баш због тога што је неколико стотина метара од њега територија једне од чланица Европске уније - Хрватске.

- Врло је широк спектар путника који прелазе преко овог граничног прелаза. Наравно, ми који обављамо ове послове и те како водимо рачуна и знамо углавном о којим индикаторима се ради, који профили људи најчешће се баве кријумчарењем, коју врсту робе превозе, да ли је то роба која је комерцијалног карактера, односно да ли је то нешто што је везано за кривична дела, кријумчарење наркотика, оружја или робе чији је промет забрањен или ограничен дозволама... - прича Анђелковић.

По киши, снегу, екстремно високим температурама, у неколико смена, службеници Управе царине свакодневно обављају контроле над сумњивим возилима, проверавају људе. У њиховом послу знатно им помаже и њихов колега - службени пас који је обучен да нањуши наркотике.

Док су Анђелковић и Пејовић разговарали са нама, аутомобил у којем су се налазили један младић и девојка приближавао се кућицама у којима седе цариници. Неколико радника стајало је испред посматрајући аутомобил који им је ишао у сусрет. Један од њих држао је на повоцу пса који је, пошто се аутомобил приближио, почео да га њуши. Када је стигао до гепека, пас се зауставио, што је цариницима дало знак да крену у акцију. Замолили су путнике да изађу из аутомобила, а затим су извадили све из кола, након чега су кренули у детаљан преглед. На срећу по путнике, у аутомобилу нису нашли ништа.

За то време, заустављени младић и девојка револтирано су и ћутке посматрали царинике, а када су цариници завршили са прегледом, брзо су вратили све у кола. Девојка је љутито паковала извађене ствари, а њен поглед испод обрва указивао је на бес што све мора наново да спрема.

- Такво револтирано понашање путника је честа појава и нама је све то нормално и уобичајно, навикли смо се на то, јер царинска дужност и обавеза је да испитамо све што нам се учини сумњивим - истиче Анђелковић.

Фото: Оливер Бунић / РАС Србија

 

И већ по понашању путника назире се ко би могао да буде шверцер. Јер за разлику од горе споменуте љуте жене која баца ствари по гепеку, шверцер ће мирне душе сачекати да му истоварите и последњу торбу док не дођете до пакета марихуане од којих миришу цела кола. Још ће покушати да заподену разговор, понуде и вас (шверцованим) цигаретама, све док не приђите ближе правом плену. А онда креће нервоза, пуцкетање прстима и добро позната реченица коју цариници већ знају напамет: "Нисам знао шта је унутра, ауто није мој".

Да буду сигурни да се у шупљинама, процепима и дуплом дну не крије додатна непријављена роба, ту је и скенер.

- Од 2011. откад имамо скенере, открили смо више од тону и по наркотика, али и цигаре и остало. Поготово нам помажу када је теретни саобраћај у питању, јер за физички преглед једног камиона потребно нам је минимум 12 сати. Овако скенер нам одмах указује да ли има неких неправилости и треба ли да га физички прегледамо - објашњава Анђелковић.

Тако су у редуктору "мерцедеса мл" открили око три килограма хероина. Тиме су скенери постали њихове друге очи.

 Заплене управе царине током 2016. године и од јануара до маја 2017.  •Током прошле године заплењено је 77.000 боксова цигарета, док је од почетка 2017. године до маја заплењена готово иста количина цигарета - око 72.000 боксова. Како наводе у Управи царине од те количине 52.997 боксова је још у поступку. •За пет месеци 2017. године заплењено је готово 224 килограма дроге, што је скоро половина количине заплењене током 2016. године, када је спречено кријумчарење више од 460 килограма разних наркотика.•У 2016. заплењена је и непуна тона резаног дувана, док је од почетка 2017. одузето већ готово 700 килограма. •У првих пет месеци 2017. године, у покушају илегалног преласка границе, откривено је 574 мигранта, што је за 234 особе више него претходне године.

Колико кријумчари иду далеко говори и чињеница да су свој "бизнис" прилагодили па уместо да робу лично превозе, они је шаљу путем пошиљки. Како објашњава Иван Пејовић, у колима брзих пошта, али и магацинима поште царињења, проналазе дрогу, али и гардеробу, белу технику, суплементе за билдере.

- У поштама се откривају семена марихуане и кокаин. Било је ситуација када смо у једном дану у пошиљкама запленили више од 300 семенки марихуне - прича он.

Фото: Оливер Бунић / РАС Србија

 

Једном малом цаком шверцери су мислили да ће надмудрити царинике, али ни то им није пошло за руком - да би потпуно мирни прошли контроле, пили су - седативе!

- Често са собом носе тешке седативе које им ми нађемо у ауту, јер то користе у току вожње и увек пре него што стигну до граничног прелаза попију - наглашава Анђелковић.

Сигуран знак су и грашке зноја, јер све и да савладају осећања и буду мирни, тело само реагује на стрес.

- Чешкају се, зноје се, ломе прсте, померају се тамо-вамо, пале цигару за цигаром - набраја Анђелковић само део ситница на које људи можда и не обраћају пажњу, а које показују да неко нешто крије.

Поред тога, постоје и јасни знаци као што су путна исправа у којој пише којим путевима се кретао путник, колико се задржавао, где иде и из које земље прелази у коју земљу.

Фото: Управа царина

 

Пејовић наводи пример човека који је кренуо пут Регензбурга, који је на граници између Немачке и Аустрије, да би цариници на граничном прелазу Хоргош убрзо открили да се у фабричким шупљинама аутомобила крије око пет килограма марихуане.

- Била је зима, децембар или јануар. Седео је у колима са капом на глави, шалом и зимској јакни, као да нема грејање. Пришао сам му и упитао где иде, на шта ће он мени да је кренуо за Регензбург. На моје питање да ли му је хладно и зашто седи тако топло обучен, одговорио је да му не ради грејање - присећа се Пејовић.

Како каже, мушкарац се убрзо збунио и константно наглашавао да жури да стигне на посао.

- Када га прекинете питањем, прекинете му концепцију коју је он већ имао у глави и осмислио пре него што дође на прелаз. Извео сам га са стране и чим сам отворио гепек, осетио сам мирис траве. Упитао сам га да ли је пушио нешто, те је он да би ми скренуо пажњу понудио ме цигаром уз питање "Хоћеш ти да пушиш?". Само његово понашање, како је био одевен, открило га је, а ја сам убрзо у свим страницама кола открио скривене пакете марихуане - наглашава Пејовић.

преузето са Блицовог web-портала