09. 11. 2016.

Подели:

ЕК: Управа царина остварила напредак и у 2016. години

 

ЕК: Управа царина остварила напредак и у 2016. години

Из Извештаја о напретку Србије, који је Европска комисија објавила 9. новембра 2016. године, видљив је помак направљен у области Царинске уније, кроз даљу хармонизацију законодавства и јачање административних и оперативних капацитета царинске службе. Констатовано је, да је Србија на добром нивоу припремљености за царинску унију. Добар напредак остварен је пре свега у транзиту, покретањем заједничког транзитног поступка уз подршку Новог компјутеризованог транзитног система (NCTS). Србија је приступила Конвенцији о поједностављењу формалности у трговини робом и Конвенцији о заједничком транзитном поступку у фебруару 2016. gодине, a након успешног увођења националног NCTS-a, покренут је заједнички транзитни поступак у фебруару 2016. године. Нови централизовани систем за управљање банкарским гаранцијама је оперативан, a када је реч о законодавству, царинска тарифа је усаглашена са Комбинованом номенклатуром ЕУ за 2016. годину. Прописи о Управи царина и иницијативама које се односе на безбедност царине тек треба да се спроведу, а пословна стратегија треба да буде обновљена.

 

Управа царина је наставила да јача свој капацитет за спровођење и извршење. Током 2015. године је остварен пораст од 4,5% у прикупљању царинских дажбина. Недостају стратешке и модерне технике управљања, укључујући осигурање квалитета и управљање променама, а стратегију ИТ је неопходно ажурирати. Напредак је остварен и на успостављању функционалног, међусобно повезаног ИТ система, међутим сектор ИТ наставља да губи компетентно особље. Потребно је ојачати систем за управљање ризиком и додатно опремити царинску лабораторију. Наглашено је да би Србија у наредном периоду требала нарочито да надогради систем обраде царинских декларација и да интегрише управљање ризиком, као и настави рад на даљем унапређењу и модернизацији Управе царина.

У извештају се наводи и да је Србија усвојила мере за откривање корупције на границама, укључујући и ротацију граничних службеника између граничних прелаза, контролу зеленог појаса границе и надзор. Случај корупције који укључује 28 службеника је откривен и подигнуте су оптужнице против одговорних лица. Такође се наводи и да постоји потреба да се прошири систем видео надзора у реалном времену на свим граничним прелазима.