01. 08. 2017.

Подели:

Одлучно против фалсификата

 

Одлучно против фалсификата

 

 

штампано издање

 

ОДЛУЧНО ПРОТИВ КОПИЈА

 

Заштита права интелектуалне својине је Стратегијом Европа 2020 постављена за камен темељац економије ЕУ и кључни мотор раста у областима истраживања, иновација и запошљавања, јер многи подаци релевантних европских институција као што су OECD (Организације за економску сарадњу и развој) и WCО (Светске царинске организације) говоре, да се годишња вредност међународне трговине фалсификованом робом изражава у милијардама долара, што по глобалну економију представља губитак опет изражен у милијардама евра, или можда сликовитије, то је око 200.000 радних места мање.

Дарко Стојчевић, координатор Одељења за заштиту интелектуалне својине Управе царина каже, да су царински прописи у овој области, у највећој могућој мери усклађени са прописима ЕУ, јер је спровођење права интелектуалне својине важан услов за приступање Европској унији. Србија је у јуну на шестој Међувладиној конференцији у Луксембургу отворила Поглавље 7 – Право интелектуалне својине, а доследна и одлучна заштита у овој области није само услов за успешно затварање овог поглавља, то је пре свега један од веома важних предуслова за јачање наше економије, додаје Стојчевић.

- Ми ћемо се у будућности сусретати са два основна изазова, а то су хармонизација националног законодавства и даље унапређење спровођења права интелектуалне својине. У преговарачком процесу инсистираће се на примени прописа у циљу заштите од производа који потенцијално могу бити кривотворени, а самим тим и веома опасни по људско здравље. На пример, ако се зна да производња и дистрибуција фалсификованих лекова доноси већи профит него трговина дрогом, онда је јасно због чега све европске државе, па и наша, све више пажње поклањају овом проблему. Како су софистицирани фалсификатори све вештији у изради производа које је тешко разликовати од оригиналних, желећи да будемо што ефикаснији, ми у сарадњи са носиоцима права и другим државним институцијама, организујемо континуиране обуке и семинаре посвећене пре свега идентификацији кривотворених производа. На таквим обукама се указује на елементе карактеристичне за етикете, паковања, материјале, натписе и канале дистрибуције оригиналних и фалсификованих производа различитих брендова и слично, објашњава Стојчевић.

преузето са web-портала