Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
01. 08. 2017.
штампано издање
ОДЛУЧНО ПРОТИВ КОПИЈА
Заштита права интелектуалне својине је Стратегијом Европа 2020 постављена за камен темељац економије ЕУ и кључни мотор раста у областима истраживања, иновација и запошљавања, јер многи подаци релевантних европских институција као што су OECD (Организације за економску сарадњу и развој) и WCО (Светске царинске организације) говоре, да се годишња вредност међународне трговине фалсификованом робом изражава у милијардама долара, што по глобалну економију представља губитак опет изражен у милијардама евра, или можда сликовитије, то је око 200.000 радних места мање.
Дарко Стојчевић, координатор Одељења за заштиту интелектуалне својине Управе царина каже, да су царински прописи у овој области, у највећој могућој мери усклађени са прописима ЕУ, јер је спровођење права интелектуалне својине важан услов за приступање Европској унији. Србија је у јуну на шестој Међувладиној конференцији у Луксембургу отворила Поглавље 7 – Право интелектуалне својине, а доследна и одлучна заштита у овој области није само услов за успешно затварање овог поглавља, то је пре свега један од веома важних предуслова за јачање наше економије, додаје Стојчевић.
- Ми ћемо се у будућности сусретати са два основна изазова, а то су хармонизација националног законодавства и даље унапређење спровођења права интелектуалне својине. У преговарачком процесу инсистираће се на примени прописа у циљу заштите од производа који потенцијално могу бити кривотворени, а самим тим и веома опасни по људско здравље. На пример, ако се зна да производња и дистрибуција фалсификованих лекова доноси већи профит него трговина дрогом, онда је јасно због чега све европске државе, па и наша, све више пажње поклањају овом проблему. Како су софистицирани фалсификатори све вештији у изради производа које је тешко разликовати од оригиналних, желећи да будемо што ефикаснији, ми у сарадњи са носиоцима права и другим државним институцијама, организујемо континуиране обуке и семинаре посвећене пре свега идентификацији кривотворених производа. На таквим обукама се указује на елементе карактеристичне за етикете, паковања, материјале, натписе и канале дистрибуције оригиналних и фалсификованих производа различитих брендова и слично, објашњава Стојчевић.
преузето са web-портала
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма