Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
25. 04. 2017.
Преговарачко поглавље 29, које се односи на царинску унију, требало би са Европском унијом да буде отворено до лета, изјавио је данас помоћник директора Управе царина и заменик председника преговарачке групе, Веселин Милошевић.
"Преговарачка позиција и поглавље 29 је у суштини завршено, Влада је почетком ове године усвојила ту позицију. Министарство финансија и Управа царина спремни су за отварање поглавља које ћемо надам се отворити још пре лета", рекао је Милошевић у изјави за Тањуг.
Он је, на представљању преговарачке позиције за Поглавље 29, истакао да је ово поглавље веома битно, јер је стварање економских, финансијских и царинских услова да Србија постане пуноправна чланица ЕУ важно за привреду, буџет и пословање свих привредних субјеката у Србији.
"Највећи изазов у овој фази преговарачке позиције за поглавље 29 - царинска унија је проналажење финансијских средстава за аутоматизацију извоза и увоза. Када то урадимо, транзит, извоз и увоз обављаће се искључиво разменом порука на релацији учесник у царинском поступку – царинска администрација, као што се сада ради у транзиту", рекао је Милошевић.
Он је додао и да је најважнија препорука из Извештаја ЕК компјутеризација процедура и повезивање царинске администрације Србије са ЕУ системима за размену података и изразио наду да ће ове године у јуну Управа царина кренути са припремном фазом за увођење аутоматизације извоза и увоза.
Председник преговарачке групе 29 - царинска унија, Весна Хрељац Ивановић рекла је да је ова област регулисана прописима на нивоу царинске уније, и да се ти прописи непосредно примењују у земљама чланицама.
"То значи да практично нема могућности преговарања о садржини тих прописа, о модалитетима прописа који би више одговарали нашем економском и правном систему. Нема преговарања ни о транзиционим периодима за прилагођавање системима, што значи да се у сустини у овом поглављу преговори воде о динамици усвајања старих тековина ЕУ и имплементацији тих процеса", рекла је Хрељац Ивановић.
Она је рекла да је царинско законодавство Европске уније доживело велике промене са ступањем на снагу новог Царинског закона ЕУ 1. јуна 2016. године, али да је и поред тога Европска комисија у свим својим извештајима истакла висок степен усаглашености српског законодавства са законодавством ЕУ.
"Суштина је да су и у новом законодавству Европске уније права и обавезе учесница приступа исти, промењен је начин обављања царинских формалности", рекла је Хрељац Ивановић.
Истакла је, да је за Србију важно да се изврше промене у имплементацији процеса што је велики изазов за администрацију, пре свега за Управу царина, али и за пословну заједницу и да је највећи изазов свакако обезбеђивање средстава за аутоматизацију царинских процеса.
Према речима Хрељац-Ивановић, за успешно одвијање преговора је од изузетног значаја укључивање пословне заједнице. Познато је да је формирана Радна група министарства финансија и Привредне коморе Србије са примарним задатком да разматра иницијативе привредника за измену прописа као и да организује благовремену припрему припрему пословних субјеката за промене које следе.
Надица Пантовић, начелница Одељења у Сектору за царински систем и политику Министарства финансија детаљно је представила преговарачку позицију за поглавље 29, усвојену на Влади и званично досатвљену Европској комисији у јануару 2017. године, која се односи на постојећи законодавни и институционални оквир свих сегмената царинског пословања, као и преглед планова даљег усклађивања са прописима ЕУ, почев од општих царинских правила и процедура до компјутеризације.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма