Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
06. 11. 2012.
Цариници су на граничном прелазу Прешево 04.11.2012. године, захваљујући снимку са мобилног скенера, спречили покушај кријумчарења товара непријављених лекова чија се вредност процењује на преко 70.000 евра.
Лекови су откривени на улазу у земљу, у камиону грчких регистарских ознака, којим је управљао 54-огодишњи грчки држављанин. Међу лековима који су откривени, а чија је крајња дестинација требало да буде Холандија, налазили су се најразличитији препарати међу којима се по количини издвајају капи за очи (готово 4000 кутија), лекови за псоријазу, регулисање холестерола, вијагра, полни хормони и др.
Након што су установили да се на снимку са скенера види да се у товару налази и нешто друго осим пријављене робе, цариници су приступили детаљном прегледу товара, отворили су камион и утврдили да се уместо пријављене ''медицинске опреме'' у камиону налази и 50 картона непријављених лекова, укупне тежине преко 300 кг и вредности која би на тржишту достигла суму од преко 70.000 евра.
С обзиром да се у прекршају нашао страни држављанин поступак пред надлежним Прекршајним судом је спроведен по кратком поступку, те је овај грчки држављанин кажњен одузимањем робе и возила којом је она транспотрована, али и новчаном казном.
Кријумчарење и кривотворење лекова представља озбиљан глобални проблем који угрожава безбедност и здравље грађана. Ефикасност у борби против овог вида криминала може се значајно повећати континуираним улагањем у људске и техничке капацитете релевантних државних служби на чему се у Управи царина Србије континуирано ради.
Крајем прошле године у УЦ је одржан дводневни семинар на тему ''Борба против кријумчарења и кривотворења лекова на Балкану“ намењен највишим представницима пет балканских земаља, у организацији Канцеларије Уједињених нација за борбу против дроге и организованог криминала (UNODC). Тада је закључено да је потребно унапредити сопствене ресурсе, побољшати размену података са одговарајућим службама других држава, представницима произвођача и овлашћених дистрибутера фармацеутских производа.
Управа царина је у међувремену почела да користи једнан стационарни и десет мобилних скенер уређаја најновије генерације што је значајно допринело спречавању кријумчарења и сузбијању криминала, али и бржем и сигурнијем царињењу робе и пошиљака које пролазе кроз Србију или у њој остају.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма