17. 02. 2017.

Подели:

Расте број увезених „половњака“

 

Расте број увезених „половњака“

Највише се увозе половни аутомобили средње класе, старости између пет и десет година, а углавном су то модели француских, немачких и италијанских произвођача

 

У Србију је током прошле године увезено више од 115.000 половних путничких аутомобила, што је за готово четвртину више него у 2015. Према подацима Управе царина, само правна лица су уз коришћење повластица увезла 47.000 аутомобила. Највише је „половњака” такозване средње класе, старости између пет и десет година, а углавном су то модели француских, немачких и италијанских произвођача.

У припреми нови закон о опорезивању возилаМинистарство финансија припрема Нацрт новог закона о опорезивању возила који се сада заснива искључиво на кубикажи. То би значило да ће се порез, после промене прописа, убудуће плаћати на основу вредности возила што би власницима аутомобила значајно смањило ове трошкове.

– Према садашњем законском решењу, порез на употребу моторних возила плаћа се у износима чију висину опредељују радна запремина мотора возила и старост возила, уз додатно умањење за путничке аутомобиле који се користе за ауто-такси превоз и за обуку кандидата за возаче, кажу за наш лист у Министарству финансија. Како кажу, и даље се разматра на који начин да се промене критеријуми за утврђивање овог пореза. Формирана је радна група од представника овог министарства, Пореске управе и Министарства унутрашњих послова који раде на Нацрту закона.

– У току је анализирање потребних услова за адекватну примену таквих законских решења, који би требало да обезбеде благовремено утврђивање тржишних вредности возила, како не би била нарушена ефикасност поступка регистрације која сада постоји. Очекујемо да Нацрт закона буде завршен у току 2017. године, кажу у Министарству финансија.

– Највише половних аутомобила се увози из земаља Европске уније, пре свега из Мађарске, Словеније, Немачке, Швајцарске, Италије, али и из Аустрије, Бугарске, Румуније и Холандије. За возила која се увозе са ваневропског тржишта из Америке, Јапана или из Азије за увоз је неопходна и потврда Агенције за безбедност саобраћаја – каже за „Политику” Слободан Томић, начелник Сектора царинско-правних послова и процедура.

 

У категорију половних спадају она возила која су била регистрована у иностранству и од чије је регистрације прошло најмање шест месеци. Једини услов за увоз, према још увек важећој Уредби о увозу моторних возила из 2010. године, јесте да су она произведена у складу са стандардом Еуро 3, без обзира да ли их увози физичко или правно лице.

– Приликом увоза потребно је приложити сву документацију на основу које возило можемо да идентификујемо. То је, пре свега саобраћајна дозвола (оригинал или копија оверена у иностранству – у суду, код нотара, полицији или општини). Као доказ о куповини подноси се оригинална фактура или купопродајни уговор (зависно од начина куповине). Ако се као доказ о куповини подноси купопродајни уговор на њему мора да стоји оверен потпис продавца, каже наш саговорник из Управе царина и додаје да оваква возила у нашу земљу могу ући са редовним или привременим регистарским ознакама.

Да би се започео царински поступак, возило првенствено мора имати важећу годишњу регистрацију, а након тога се мора претходно одјавити у иностранству. Возило које је регистровано у иностранству, а које подлеже обавези регистрације у Србији, требало би да се у писаној форми пријави улазној (граничној) царинарници.

Током прошле године повећан је и број увезених мотоцикала – око 3.700, што је за око 20 одсто више него годину дана раније. У Управи царина кажу да за увоз половних двоточкаша не постоје ограничења која се односе на аутомобиле.– Разлика је у томе што мотори не морају да испуњавају услов да су произведени у складу са стандардом Еуро 3, зато што чак и понеки нови модели не испуњавају ову норму. Наравно и приликом њиховог увоза такође се мора поднети неопходна документација, а то су саобраћајна дозвола, фактура и купопродајни уговор који би, као и у случају аутомобила, требало да буде оверен код нотара у суду или МУП-у – објашњава Томић.

Аутор: Јелица Антељ