03. 12. 2015.

Подели:

''Мрављи шверц'' и аутомобилом и аутобусом

 

''Мрављи шверц'' и аутомобилом и аутобусом

Цариници су у два прекршаја откривена 2. децембра 2015. године, на прелазима Мокрање и Гостун, открили већу количину робе чија је вредност процењена на готово милион динара. Ради се о случајевима тзв. ''мрављег шверца'' у којима је роба била сакривена у аутомобилу и аутобусу. 

На прелазу Мокрање, између Бугарске и Србије, 2. децембра 2015. године спречен је типичан случај тзв.''мрављег шверца'' када је при улазној контроли откривен аутомобил потпуно испуњен разном робом очигледно намењеној за даљу препродају.

 

У вечерњим часовима, на прелаз је из правца Бугарске пристигао аутомобил "Опел Омега", алибунарских регистарских ознака, којим је управљао 39-годишњи М.Ј из Зајечара. У аутомобилу се поред њега налазило још 4 путника и то две жене и два мушкарца.  На питање цариника шта имају да пријаве за царинску контролу, одговорили су да имају  сокове, две дуксерице, и половну пумпу за гориво.

 

Заједничком  детаљном контролом аутомобила коју су спровели дежурни царински и полицијски службеник откривена је велика количина непријављене, сакривене робе за коју се сумња да је кривотворена. Међу откривеним стварима нашло се готово 200 сенки, маскара и ајлајнера марки „ Mac“ и „Loreal“, око 50 дуксерица и џемпера марки „Tommy Hilfiger“, „Nike“, „Polo Ralph Lauren“ и „Boss“, 14 пари ципела марки „Gucci“, „Lacosta“, „Giorgio Armani“ и 24 парфема робних марки „Nina Ricci“ и „Chanel“.

 

Роба је била сакривена у гепеку испод кеса са соковима, у унутрашњости аутомобила испод седишта, патосница и хаубе аутомобила (у шупљинама поред акумулатора), док је шминка била сакривена између хладњака, предње маске и браника. До робе није могло да се дође док се не одшрафи и скине предња маска аутомобила. 

 

Посебно је био интересантан преглед путника, јер је утврђено да свако од њих на себи носи по неколико дуксерица, а у џеповима по више комада шминке, док су парфеме ставили у џепове јакни које су се налазиле на задњем седишту. Возач аутомобила је тврдио да је сва нађена роба његова, да је купио у Бугарској на бувљој пијаци и да не поседује фактуру нити рачун за њу. 

Истог дана су цариници на граничном прелазу Гостун, ка Црној Гори, приликом контроле робе на излазу спречили покушај кријумчарења разне робе, чија је вредност процењена на готово 500.000 динара.

 

Службеници Одељења за сузбијање кријумчарења су током детаљног прегледа аутобуса црногорских регистарских ознака, који саобраћа на релацији Крагујевац-Бар, пронашли велику количину сакривене робе, међу којом је било наочара за сунце и футрола за исте, сатова и накита, резервних делова и алата за брусилице и машине за мермер.

 

Наочаре и накит су били умотани у одећу и сакривени испод седишта у аутобусу, док је други део кријумчарене робе (гумене подлошке за брусеве, округле тестере, металне брусне плоче, метални кружни ножеви, ваљци, метални носачи и други алати за машину за мермер),  испод личног пртљага путника био прекривен тако, да није могао бити уочен без детаљног прегледа.

 

Возач, 50-годишњи црногорски држављанин је, пре него што је прекршај откривен, царинској контроли пријавио део робе, а када је пронађено и оно што је покушао да прокријумчари, рекао је, да је поменуту робу као пошиљке преузео у Крагујевцу, како би их испоручио у Бару.

У оба случаја кријумчарена роба је привремено задржана, док надлежни суд не одлучи о њеној даљој судбини.