12. 05. 2017.

Подели:

У Великом Градишту заплењено преко осам тона нафте

 

У Великом Градишту заплењено преко осам тона нафте

Крајем априла и почетком маја, царински службеници у Великом Градишту су приликом улазне контроле неколико бродова на Дунаву открили преко 8 тона непријављеног погонског дизел горива. Захваљујући томе, на име новчаних казни,  али и  на име противвредности робе која се не може одузети, као и на име ускраћених увозних дажбина, у државни буџет се слило готово 2 милиона динара.

 

Последњи такав случај догодио се 2. маја 2017 године када је у наше воде ушао брода ''Емма'' који плови под заставом Босне и Херцеговине, а у коме је откривено готово 2 тоне непријављеног горива. Када се брод пријавио за царинску контролу, преконтролисана је документација али и  свих 5 танкова за погонско гориво. Цариници су тада утврдили да постоји разлика у односу на пријављену количину горива, због чега је и покренут прекршај против капетана тог брода, иначе српаког држављанина.

 

Неколико дана раније, 27. априла 2017. године, цариници су на истој испостави у баржама које је у свом конвоју имао један теретни брод открили 6 тона непријављеног дизел горива. Поменутим бродом који је у свом конвоју имао 3 барже и пловио под заставом Словачке, управљао је румунски држављанин као капетан. У документацији која је предата приликом улазне контроле пријављено је да брод у резервоару има 24,5 тоне погонског горива. Мерењем тог горива, нису утврђена одступања, али је зато контролом баржи утврђено је да и оне имају резервоаре са горивом које није било пријављено и да је реч о укупној количини од 6 тона непријављеног дизел горива.

 

Десет дана пре тог случаја, 17. априла 2017 године, непријављено гориво је откривено и приликом улазне контроле брода “Henri” који плови под заставом Холандије. Тада је пронађена непуна тона (777 кг) непријављеног дизела у једном од погонских танкова. Провером висине нивоа погонског горива у односу на пријављене количине утврђена је разлика у  висини која одговара непријављеној количини горива, због чега је и против капетана овог брода, иначе румунског држављанина, покренут прекршајни поступак.

 

У сва три случаја судске одлуке су на основу царинских прекршајних пријава већ донете, па је тако и наплаћена сума од готово 2 милиона динара која се слила у државни буџет.

 

Када је гориво у питању, треба знати да бродови имају право на тзв. погонско гориво које не подлеже плаћању дажбина и акциза, тако да се ту ствара простор за злоупотребе. Оно није оптерећено акцизом, порезом и другим дажбинама, због чега кријумчари купују гориво са бродова у транзиту који га уносе у Србију, па га потом препродају на црном тржишту.

 

Царинска служба Србије је током 2016. године, инсистирајући на одлучној борби против сиве економије, постигла одличне резултате у запленама свих врста акцизних роба, у оквиру којих је забележено и спречавање кријумчарења 60.000 литара нафте и нафтних деривата.