06. 04. 2016.

Подели:

Све боља сарадња царине и полиције са немачким колегама

 

Све боља сарадња царине и полиције са немачким колегама

Дводневна посета високе делегације Савезног министарства финансија и Генералне царинске управе СР Немачке која је почела 4. априла 2016. године у Управи царина Србије, окончана је након низа плодних сусрета на највишем нивоу. Немачка делегација се овога пута састала са кључним представницима царине и полиције Републике Србије са којима ће сарадња у наредном периоду бити додатно продубљена.

 

Иницијални састанак 4. априла 2016. године отворио је директор Управе царина, Милош Томић, оценивши да је најјача тачка досадашње сарадње размена информација, као и несебична помоћ коју смо од немачке Царине добили у обукама, тренинзима и размени искустава и знања, што директно, што посредством ГИЗ-а, Светске царинске организације и Ханс Фридрих Зајдел Фондације. Он је истакао да се без икаквог претеривања може рећи да је царинска билатерална сарадња са СР Немачком међу три најбоље када је ова администрација у питању, што је директна рефлексија изузетне сарадње и на нивоу Влада наших земаља.

На састанку у Управи царина присутан је био и државни секретар у Министарству финансија Републике Србије, Милован Филимоновић који је искористио прилику да се у име министарства захвали на изузетној сарадњи, и свеукупној подршци. Непосредно након састанка, државни секретар Филимоновић је у министарству иницирао израду плана приоритетних области за сарадњу са ГИЗ, што представља озбиљан сигнал да ће се инсистирати на проактивном приступу.

 

Делегацију СР Немачке предводили су Јулиан Вуртенбергер, функционер Савезног министарства финансија (начелник Сектора III) и Уве Шредер, директор Генералне царинске управе. Господин Вуртенбергер који је претходно био директор царинске администрације СР Немачке, успео је за нешто више од годину дана да спроведе најсвеобухватнију реорганизацију царинске службе Немачке у новијој историји, чија је круна оснивање нове Савезне службе – Генералне царинске управе, чији је директор његов наследник, Уве Шредер.

Обе делегације су састанку приступиле врло конструктивно тако да су се чуле и прве иницијативе: једна се односи на предлог да се направи европска мрежа у којој би се нашли сви скенери које поседују царинске администрације у Европи, јер би се тако лакше размењивале информације и штедели ресурси (нпр. исто возило се не скенира два или више пута током руте).

 

Друга иницијатива усмерена је на то да УЦРС постане део мреже коју је иницирао ЗКА (Zollkriminalamt, пандан нашем Сектору за контролу примене царинских прописа), а у коме се већ налазе царинске службе Данске, Норвешке, Чешке, Пољске. Ова мрежа бавила би се разменом информација о запленама које су омогућила скенирања, као и уоченим модалитетима.

Други дан посете 5. април био је посвећен сусретима у Дирекцији полиције, где је немачку делегацију дочекао директор полиције, Владимир Ребић са најближим сарадницима. На састанку, коме су присуствовали и представници царине, највише је било речи о модалитетима сарадње полиције и царине у Немачкој.

 

Након радног дела посете, амбасадор СР Немачке је приредио свечани ручак за највише званичнике, па су се тако на том догађају окупили највиши руководиоци царине и полиције, а присутна је била и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички. Међу окупљенима је било и представника немачких компанија које послују у Србији, што је директор Управе царина Србије, Милош Томић, искористио да истакне настојања царинске службе да на сваки начин изађе у сусрет потербама привреде и олакша јој пословање.