Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
24. 09. 2017.
„Одлазак у Америку где сам обучавао FBI, DEA, Стејт полис и Бордер полис је круна моје каријере.“
Овако за “Блиц” прича Владимир Ковачевић, координатор одељења за сузбијање кријумчарења у оквиру Управе царина. На први поглед чини се да мала Србија не може много да помогне Америци у борби са кријумчарима. Ипак су тамо велики товари, ланци наркотика, сналажљиви кријумчари из Мексика... Таман кад су мислили да су све савладали, схватили су да један Србин може да им помогне.
Владимир Ковачевић први пут је отишао у Америку да би њега обучили, следећи пут се вратио у улози инструктора!
- Први пут сам био у Америци 2011. Тамо сам на канадској граници прошао обуку Агенције „420“ коју Стејт департмент ангажује за извођење специјализованих обука. Ту сам гледао како се они боре против шверцера - прича Ковачевић.
Овог лета, шест година касније, Ковачевић им се поново придружио, али овог пута у улози инструктора.
- Овај, други пут у Америци сам провео двадесетак дана. Тада нисмо били укључени у њихове акције, јер ми смо били група која држи обуку. На тој обуци су били ФБИ, ДЕА, Стејт полис и Бордер полис. Ми смо држали обуку која подразумева преглед путничких возила, али и који су индикатори ризика при њиховом заустављању - прича он.
То што долази из мале земље - Србије, за коју, искрено говорећи, неки од Американаца никада нису чули, Ковачевићу није представљало проблем.
Штавише, прихватили су га као свог.
- Било им је интересантно што долазим из тако мале земље као што је Србија. Директор Агенције “420“ представио ме у јако позитивном светлу. Имали су увек нека питања, размењивали смо искуства. Био сам укључен у практични део обуке, током кога ми као инструктори пакујемо робу и кријемо у возила. Идеја је да полазници обуке провежбају разне могућности и на основу неких показатеља открију где се сакривена роба налази, што може да им помогне при прегледима када раде свој редовни посао - објашњава он.
На његова предавања долазили су официри свих генерација из редова ФБИ, ДЕА, редовне и граничне полиције.
- Једно је теорија, а друго када дођеш у реалну ситуацију да мораш да нађеш тај сакривени одељак, то је већ ствар искуства, праксе, финеса, и захтева мало другачији приступ - наглашава он.
Баш овај метод употребио је и сам Ковачевић у сада легендарном подухвату када је на граници са Македонијом открио камион са готово тону марихуане!
Које су финесе разоткриле ове велике кријумчаре те 2013. објаснио је Ковачевић.
- Стигао је камион на границу, а у њему су наводно били кухињски елементи које је неко из Србије хтео да пренесе у Швајцарску где намерава да живи. Много ствари је у старту деловало чудно. Видео сам одакле роба долази, али и да иде за Швајцарску. У питању су били неки кухињски елементи - нешто што кажемо да најчешће из Европе иде ка нама. Притом један рођак је слао другом, а роба је била доста јефтина, што само по себи није логично да се вози јер су и пут и превоз скупи. На крају све што се налазило у камиону паковано је тако да је тешко за преглед - присећа се Ковачевић случаја који му је донео светску славу.
Миц по миц тек међу полицама и столицама Ковачевић је пронашао - рекордних 908 килограма марихуане!
Велики улов донео је и велику прилику за усавршавање. Након што је открио ову енормну количину дроге, добио је позив за обуку за инструктора.
- После тога сам и постао инструктор. То је мој највећи резултат, а можда и у историји Србије количински највећи резултат који је нађен на граници.
Према његовим речима, направљена је обука за 24 особе - службеника граничне полиције и царине из читавог региона.
- Од те 24 особе, нас 12 смо постали инструктори, али се на крају то свело на петорицу инструктора, где сам ја вођа тима - објашњава он.
Сада Ковачевић држи обуке на територији читавог Балкана, а како каже, воли што преноси своје знање.
- То је круна моје каријере, али и овај пут у Америку. Верујем да неће бити последњи - закључује он.
Дружење са Американцем из Кфора
На обуци је упознао много људи, међу којима је и један полицајац из редовне америчке полиције.
- Он је радио на Косову годину дана у оквиру Кфора и чини се да је Србија на њега оставила снажан утисак, јер је јако позитивно причао о том искуству, а нарочито о храни и женама - уз смех додаје он.
Шверцери су исти свуда у свету
- Није велика разлика што се тиче рада цариника у Америци и Србији, што се самог посла тиче. Кријумчарење као кријумчарење је у целом свету исто. Разлика је у томе што код њих осим Мексика и Канаде нема граница, тако да више полажу на контролу унутар земље. Код нас контрола на граничним прелазима још има примат, што је предност, зато што је лакше када путник дође на границу, него на аутопуту када на брзину треба да процениш да ли је нешто у том конкретном случају сумњиво или не.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма