25. 04. 2017.

Подели:

За десет година кажњено 385 цариника

 

За десет година кажњено 385 цариника

Хапшење 16 цариника подсетило на афере из деведесетих. – Боримо се против корупције у својим редовима, каже Милан Вујовић, начелник Одељења унутрашње контроле.

Прича о корумпираним цариницима поново је испливала у јавност: многи сматрају да најновија афера са 16 ухапшених цариника који су, како тврди полиција, фалсификовали документацију о увозу цигарета, упућује на закључак да у овој служби и даље постоје велике могућности за нелегалну зараду.

Према подацима Управе царина прослеђеним нашем листу од 1. јануара 2007. до 31. децембра 2016. године, за тежу повреду службене дужности кажњено је 385 царинских службеника, а од тога је отказ добило њих 57.

У 2016. години изречено је 28 дисциплинских мера за тежу повреду службене дужности, шест запослених је удаљено са радног места, а за 35 царинских службеника поднети су предлози за покретање поступка за утврђивање дисциплинске одговорности.

У Управи царина за „Политику” кажу да проблема са корупцијом има, али да су приче о великом броју корумпираних у њиховим редовима заблуде које су настале током деведесетих година прошлог века.

„Једном укорењене предрасуде тешко се мењају, упркос јасним и мерљивим помацима који су у царинској служби од тада направљени”, тврде у Управи царина.

Подсетимо, полиција је у сарадњи са царином и надлежним тужилаштвом у Београду пре два дана ухапсила 16 службеника са испоставе Добановци и Терминал Београд, као и руководиоца једне фирме. Сви они се терете да су починили кривична дела несавесног рада у служби и пореске утаје.

Приведени су, како се сумња, од октобра 2015. до септембра 2016, привредним друштвима „Коко шопинг” и „Олимпик шпед” из Београда омогућили увоз акцизне робе, која је на основу фалсификоване документације у царинском поступку, била представљена као роба за снабдевање дипломатско-конзуларних представништава и међународних владиних организација.

Сазнајемо да је највише лажних папира организована криминална група правила на име амбасада Русије, Либије и САД. На овај начин, фирме су биле ослобођене плаћања царине и других увозних дажбина.

У полицији кажу да је оваквим поступањем окривљених омогућен увоз више од 800.000 боксова цигарета, као и цигарилоса, разних алкохолних пића и парфема. За робу је избегнуто плаћање царине, ПДВ-а и акциза чиме је буџет Србије оштећен за више од 11,5 милиона евра. Фиктивно раздужена роба завршавала је на црном тржишту.

„У Управи царина се континуирано боримо против корупције у својим редовима и у ту борбу укључени су сви запослени у служби. Унутрашња контрола Управе царина је носилац стратегије те борбе и чинимо све како би се интегритет цариника изградио и оснажио, као и да би коначно стали на пут предрасудама које постоје о цариницима”, каже за „Политику” Милан Вујовић, начелник Одељења унутрашње контроле Управе царина.

У овој служби додају да се доста радило на модернизацији царинских процедура, те се све више смањује простор за дискреционо деловање службеника, јер поступци постају електронски и аутоматизовани, чиме се и простор за корупцију знатно смањује. Уверавају да царинска служба данас истрајава на модерним решењима која ће аутоматски довести до свођења корупције на апсолутни минимум.

„Када данас дође до откривања неке такве афере у царини, случај је изграђен на информацијама до којих је дошла унутрашња контрола ове институције”, наглашава начелник Вујовић и додаје да се велики коруптивни послови планирају и реализују годинама, тако да су за „раскринкавање” таквих случајева потребни тимови стручњака који би заједно могли да воде истраге у области финансијског криминала.

Просечна плата 38.000 динара

Посебан изазов у борби против корупције представљају ниске зараде државних службеника, а цариници се налазе на самом зачељу те листе са просечном платом од око 38.000 динара, иако се чак 44 одсто државног буџета пуни управо захваљујући њиховом раду.

Један од начина да се цариницима помогне да превладају искушења егзистенцијално мотивисане корупције је да се њихов рад адекватно стимулише, кажу у Управи царина.Они тврде да највећи број запослених живи од својих плата и сматрају да службеници треба да буду адекватније награђени јер постижу изузетне резултате, док појединци који злоупотребљавају положај треба да буду ригорозно кажњени.