Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
25. 11. 2017.
Све чешће се кријумчаре гасни и ваздушни пиштољ. – Крушевљанин међу слаткишима шверцовао 80 ваздушних пушака „гризли”
Шверц гасног и ваздушног оружја у знатном је порасту: од 1. јануара до 22. новембра, цариници су од кријумчара запленили десет пута више овог оружја него током целе прошле године, сазнаје „Политика” у царини. „Минималним модификацијама овакво оружје претвара се у конвенционално”, каже за наш лист Иван Рибаћ, начелник Одељења за сузбијање кријумчарења у Управи царина.
У томе се и крије тренд раста кријумчарења гасног и ваздушног оружја. Такође, блаже су и казне за такве шверцере. Неке ваздушне пушке лако могу да се прераде у малокалибарске, а то оружје, уз додатну опрему као што је оптички нишан, постаје убојито – налик снајперу. Највећи покушај кријумчарења ваздушних пушака и пиштоља цариници су осујетили крајем априла на улазу граничног прелаза Градина. Контингент овог оружја откривен је у једном камиону новопазарских таблица који је превозио кондиторске производе из Турске у Црну Гору.
Аутомобил је возио двадесетседмогодишњи Крушевљанин. Осим слаткиша, он је превозио и 80 ваздушних пушака „гризли стрикер” калибра 5,5 мм, расклопљених на цеви и кундаке, 10 гасних деветомилиметарских пиштоља „зораки”, 4.000 комада муниције за ово оружје и 70 оптичких нишана. Наоружање је било скривено у задњем делу приколице и у кабини, а открила га је реч технике – скенер. Царинска служба већ неко време, тачније од почетка мигрантске кризе, као и у периодима кризних дешавања у суседним земљама (као што су биле претње терористичким нападима у Македонији) – спроводи појачане контроле на граници и у дубини територије.
„Акценат се у тим тренуцима ставља на сузбијање кријумчарења илегалног оружја, како би се спречило евентуално наоружавање екстремистичких група”, наглашава начелник Одељења за сузбијање кријумчарења.
Откривање кријумчареног оружја у Управи царина Србије један је од приоритета у раду. Овакав вид шверца представља сталну опасност за безбедност грађана наше земље, како због потенцијалног ширења тероризма, тако и због наоружавања криминалних група које ватрено и хладно оружје (као и експлозив) користе за разбојништва или убиства. Чињеница је да је Србија ипак најчешће само транзитна земља у кријумчарењу оружја.
„Шверцовано оружје у нашу земљу углавном стиже из Турске, Бугарске и Румуније и намењено је купцима на Западу, који су спремни да плате далеко већу цену”, закључује Иван Рибаћ.
Путницима није дозвољено да преко границе преносе оружје, осим у ситуацијама када за то поседују дозволу надлежног органа: уколико је реч о износу оружја – надлежне подручне полицијске управе, а уколико се ради о уносу оружја странцима дозволу издаје надлежно дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије у иностранству или гранична полиција. Други случај је када долазе у организовани лов. Али та „егзибиција” мора да буде у организацији Ловачког савеза Србије или друге овлашћене организације. Трећи начин је ради учествовања на спортској манифестацији (на пример, они који се такмиче у стрељаштву). При уносу одговарајуће количине оружја и муниције путници робу морају усмено да пријаве и покажу доказ да се роба привремено уноси у сврхе организованог лова (позивно писмо организатора лова), односно одржавања спортске манифестације (доказ о одржавању такве врсте манифестације).
Ради лакшег утврђивања истоветности робе при изласку из земље, детаље о роби (оружју и муницији) путник при уласку у земљу уписује у образац за привремени увоз/извоз. Потом овлашћени царински службеник проверава да ли су у образац унети тачни подаци: потписује га, оверава и враћа путнику. Илегално оружје које цариници открију, одмах се предаје у даљу надлежност полицији (као и дрога). У полицијским акцијама, у првих десет месеци ове године, заплењено је 1.035 комада ватреног оружја и око 20.000 комада муниције.
Предњачили су пиштољи – 395 комада и пушке – 327 комада. Највише оружја откривено је на територији Београда, Пирота и Краљева. Због недозвољене производње, држања, ношења и промета оружја и експлозивних материја ухапшено је 78 особа. Више од 18.000 комада ватреног оружја које потиче из полицијских заплена и процеса легализације, уништено је 21. јула у Центру за рециклажу у Железнику. Полиција је крајем јула у Зајечару пронашла и комплетну илегалну радионицу за израду оружја.
Оружје и кокаин у црногорском „аудију”
Београдска полиција ухапсила је јуче Р. Т. (35) и И. Г. (30), обојица из Црне Горе, због сумње да су извршили кривично дело недозвољене производње, држања, ношења и промета оружја и експлозивних материја, а Г. И. и за кривично дело неовлашћеног држања наркотика. Полиција је у једној улици у Београду, приликом прегледа возила „ауди А-4” у коме су се налазили осумњичени, у посебно преправљеној прегради пронашла револвер „ругер”, пиштољ „голан” избрушених фабричких бројева, више комада пиштољске муниције различитог калибра, а код И. Г. и један пакетић са кокаином.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма