17. 07. 2016.

Подели:

Заседање руководећег тела СЦО

 

Заседање руководећег тела СЦО

У Светској царинској организацији је од 14. до 16. јула 2016 године одржано 126/127. заседање Савета за царинску сарадњу, руководећег тела ове организације. Савет чине представници свих 180 чланица, а у делегацији Србије на најзначајнијем годишњем скупу у Бриселу су били Душко Маринковић, помоћник директора Управе царина-координатор и Гордана Видановић, саветница за царинска питања у Мисији РС при ЕУ.

 

Заседањем је председавао Зуер Шорфи, генерални директор царине Марока, а кључне теме о којима се дискутовало биле су из области дигиталне царине, електронске трговине, безбедности и борбе против тероризма, сарадње између царинских, полицијских и пореских служби.Кунио Микурија, генерални секретар СЦО, представио је чланицама извештај о напретку у вези са применом стратешког плана. Он је такође говорио и о е-трговини, примени ИТ технологија у царинске сврхе и борби против тероризма. Кад је реч о светској трговини представио је светске трендове и напоменуо да постоји велики број фактора који утичу на светску економију, а самим тим имају импликације и на рад царинских администрација. Осврнувши се на питање безбедности и тероризма, напоменуо је да је кључ борбе против тероризма сарадња свих служби на националном као и на међународном плану. Он је рекао да је веома битна примена СЦО резолуције из Пунта Кане.

 

На тему сарадње царинских и фискалних служби, скуп је подржао израду смерница, а чланице су позване да доставе примере најбоље праксе. Речено је да ова сарадње представља кључни начин борбе против превара.У вези дигиталне царине, Секретаријат је информисао скуп да је СЦО развила велики број алата, међутим, након Политичке комисије у децембру 2015. године, ово питање се нашло у стратешком плану. Идентификовани су кључни елементи који дефинишу појам дигиталне царине и договорено је да се креира репозиторијум примера из најбоље праксе.Скупу се на ову тему обратио представник Microsoft корпорацијe, који је говорио о постојећим технологијама, које могу да нађу примену у реализацији квалитетних решења за дигиталну царину. Током седнице Савета, наша делегација је имала  билатералне састанке са представницима царина Уједињеног краљевства Велике Британије и Румуније. Дискутовало се о потреби јачања сарадње царинских администрација у циљу превенције и сузбијања царинских деликта. Такође, одржан је билатерални састанак са представником Корејске царине током којег је корејска страна изразила жељу за даљом сарадњом крој пројекат Business Process Engineering (BPE). Ова сарадња, између осталог би подразумевала помоћ у областима олакшавања трговине и модернизације царинског система.