16. 10. 2017.

Подели:

Дресирани пси помажу цариницима у откривању шверцера

 

Дресирани пси помажу цариницима у откривању шверцера

 

Царинска служба Србије ће почетком наредног месеца постати богатија за два нова службена пса који ће бити специјализовани за откривање шверцованих цигарета. Два белгијска овчара малиноа нашој царини је донирала компанија ''ЈТИ'', због растућег тренда кријумчарења цигарета и повећаног броја заплена. Тако ће сада два црна лабрадора који откривају дрогу на нашим границама од 2011. године имати друштво, а цариницима ће посао бити олакшан захваљујући изузетним способностима ових племенитих животиња.

 

„У мају је формиран нови Одсек за царинску контролу уз употребу службених паса. Нећемо стати на овој скромној бројци. Већ смо у преговорима са различитим институцијама и желимо да набавимо још квалитетних паса. Настојимо да идемо у корак са развијеним царинским администрацијама које имају много више паса од нас”, каже у разговору за Дневник Раде Кнежевић, начелник Одељења за анализу и управљање ризиком у Управи царина.

Поређења ради, царинска служба Немачке има око 400 паса међу којима доминирају немачки овчари, а то је бројка која не укључује псе који раде у другим службама попут војске и полиције. Онда не чуди што су Немци лидери Европе у овој области. Немачки овчари су њихова аутохтона раса, а у Немачкој раде и специјализоване одгајивачнице из којих се пси касније регрутују у службу. Цариници из Француске, на пример, имају око 300 обучених паса, а у нашем комшилуку царина Румуније важи за једну од јачих када су у питању службени пси. Они у свом саставу имају више од педесет.

 

Наша два белгијска овчара малиноа, тренутно су заједно с водичима, царинским службеницима, на специјалистичкој обуци у једном граду у Румунији. Пре тога је у Управи царина у сарадњи са компанијом „ЈТИ” и реномираним кинолошким стручњацима одржана дводневна обука за царинике – будуће водиче паса. Ови пси су стари више од годину и по дана и одмах по повратку са обуке, од новембра, почеће да раде. Тренутно се навикавају на водиче.

Један од кључних приоритета царинске службе је што ефикасија борба против сиве економије, а нарочито сузбијање кријумчарења акцизних роба. У прилог томе говоре и рекордне заплене цигарета, које су резултат појачаних мера које царина примењује у овој области.

 

На питање да ли је „ЈТИ” царини донирао ове псе због својих пословних интереса, Кнежевић каже да је у питању добра сарадња и обострани интерес.

„То је заједничка борба и заједнички интерес. Наиме, пословна заједница итекако  може да да свој допринос дизању степена безбедности на границама. Тако на пример, дуванска индустрија и компаније које су на том пољу познате са нама сарађују, јер им је у интересу да се кријумчарење дувана и дуванских прерађевина сведе на најмању могућу меру. Реч је о компанијама које овде плаћају порез, а кријумчари и њима и нама праве штету” закључује Раде Кнежевић и додаје да су овога пута поред паса, донирани и опрема и обука.

 

У Управи царина истичу да је Србија због свог геостратешког положаја раскрсница кријумчарских путева између Истока и Запада, па је то додатан изазов за царинске службенике. Да би се успешно супротставили кријумчарима, цариници морају бити добро обучени и одлично опремљени. Искусни цариници тврде да нема те опреме која би могла да замени њух пса. Одређене расе паса се због изузетне интелигенције користе за проналажење наркотика, експлозива, несталих особа... Конкретно, белгијски овчари малиноа важе за идеалне службене псе. Користе их полиције свих замаља ЕУ и тимови елитних америчких јединица „Фоке”. Код нас раде у војсци, полицији и жандармерији.

 

Џекс – „специјалиста“ за откривање дроге

Лабрадор Џекс је у Србију дошао из Француске, где је прошао обуку од девет месеци, након које се „јавио на дужност“ у српску Управу царина. Тада је био Жак и разумео само француски. Пре четири године нањушио је седам килограма сканка у погонском точку аутомобила. Већ на самом почетку контроле на граници, јасно је указао свом водичу да се нешто крије у задњем десном точку. Цариници су точак потом скинули, пресекли и у унутрашњости нашли 12 пакета сканка обмотаних безбојном фолијом.