Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
14. 04. 2016.
Оснивање Немачко-српске привредне коморе значајан је корак у економској сарадњи две земље, у оквиру њихових добрих и свеобухватних односа, изјавио је амбасадор Немачке Аксел Дитман и нагласио да ће Комора, у јеку значајних реформи пословног амбијента у Србији, бити саговорник властима и заступник интереса немачких и српских компанија.
Најављујући да ће Комора данас и званично бити основана, Дитман је, у заједничком интервјуу са председником Немачко-српског привредног удружења Роналдом Зелигером и директором Делегације немачке привреде у Србији Мартином Кнапом, нагласио да су везе и односи две земље изузетно добри на свим нивоима.
Дитман је подсетио да је, по његовом доласку у Србију 1. јула прошле године, први задатак била посета немачке канцеларке Ангеле Меркел, што је био симбол добрих односа и оценио да и на политичкој страни имамо веома добру сарадњу. - Не ради се само о политици и економији, већ и о културној сарадњи и учешћу немачких уметника на културним манифестацијама и смотрама, као што су Битеф или Београдски фестивал игре, а ту су и блиски односи два народа. Креирањем Немачко-српске привредне коморе желимо да институционализујемо и унапредимо пословну и економску сарадњу, на чему две земље већ дуго раде, а потпредседник немачке владе Зигмар Габриел је томе отворио пут, после чега су размењене ноте. Сада ћемо имати Комору која ће бити саговорник властима и заступник немачких и српских компанија - нагласио је Дитман и додао да остају досадашњи приоритети у оквиру постојећих пословних асоцијација и споразума о представљању немачке привреде, али ће Комора бити боља база да се ти интереси артикулишу и обезбеде услуге компанијама из обе државе.
Будући да је у Србији 2016. "Година предузетништва", Дитман је напоменуо да је међу идејама Коморе и да се, у сарадњи са компанијама, успостави дуално образовање. - Србија је почела важне реформе, које би требало да доведу до унапређења пословног амбијента, али тај посао мора бити настављен - истакао је и објаснио да ће компаније које буду имале проблеме у пословању, за њихово решавање моћи да се обрате Немачко-српској комори.
Роналд Зелигер, који је и генерални директор компаније Хемофарм - Стада, истакао је да је поносан што ће Немачко-српска комора бити прва билатерална, институционализована комора у Србији и најављује да ће у фокусу њеног рада бити компаније које желе да инвестирају у Србију. - Били смо успешни у протекле две, три године, и отворили око 5.000 радних места. Сарадња немачке и српске привреде траје 15 година и знамо шта би требало да учинимо да бисмо подржали компаније. Добра искуства како се послује у Немачкој биће оно што ћемо овде промовисати, сматрамо се партнером Владе и циљ нам је да рад институција ускладимо са међународним стандардима - рекао је Зелигер. Он је напоменуо да ће Комора бити један од главних партнера у реформама и настојању да се у потпуности спроведу. "Не ради се толико о утицају, већ начину да се примене искуства", прецизирао је и додао да ће Немачко-српску комору водити борд са 10 чланова, на чијем је челу председник. Зелигер је оценио да немачка пословна удружења имају веома добре односе са Привредном комором Србије и Владом Србије и нагласио да не треба сваки проблем у пословању немачких предузећа "стављати на сто канцеларке Меркел", јер ће Немачко-српска комора бити "филтер" за решавање проблема.
Директор Делегације немачке привреде у Србији Мартин Кнап сматра да је оснивање Немачко-српске коморе важна порука за немачке компаније да земља која је у транзицији из социјализма у тржишну економију постаје нормалан партнер немачке привреде. Он је оценио да је тај процес у Србији "мање-више окончан", због чега Немачка прелази на билатералне коморе, а то је јака порука за немачке компаније. Нагласио је да осим Босне и Херцеговине и Македоније, Немачка са свим земљама региона има билатералне коморе, којима се сада придружује и Србија, и прецизирао да ће се Комора бавити пројектима повезаним са праксом у компанијама, дуалним образовањем и програмима који обезбеђују да српске компаније буду добављачи немачке привреде. - Компаније које буду евентуално имале проблеме у пословању, требало би прво да се обрате Комори, а тек потом и Амбасади, уколико је то потребно - рекао је Кнап и закључио да је "у првом степену ту Комора".
Царина пример добре сарадње Упитан о сарадњи са институцијама у Србији, Зелигер је одговорио да су ти односи различити и нагласио да би институције требало да буду подршка пословном окружењу, док је, као један од примера одличне сарадње, истакао Управу царина. "Волели бисмо да будемо на услузи државним институцијама и представимо им опције да се неке ствари боље организују и унапреде, како бисмо имали бољу комуникацију", рекао је Роналд Зелигер, генерални директор компаније Хемофарм - Стада.
Царина пример добре сарадње
Упитан о сарадњи са институцијама у Србији, Зелигер је одговорио да су ти односи различити и нагласио да би институције требало да буду подршка пословном окружењу, док је, као један од примера одличне сарадње, истакао Управу царина. "Волели бисмо да будемо на услузи државним институцијама и представимо им опције да се неке ствари боље организују и унапреде, како бисмо имали бољу комуникацију", рекао је Роналд Зелигер, генерални директор компаније Хемофарм - Стада.
Берлин подржава отварање поглавља 23 и 24
Помињући сарадњу у избегличкој кризи, као и немачку подршку Србији на путу европских интеграција и позицију Берлина да се у преговорима са Београдом поглавља 23 и 24 отворе у првој половини 2016. године, Дитман је нагласио да у Србији послује више од 350 немачких компанија, које су инвестирале 1,8 милијарди евра и отвориле 30.000 радних места.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма