06. 11. 2017.

Подели:

Још једна врата према Европи

 

Још једна врата према Европи

 

На граничном прелазу Бајмок, између Србије и Мађарске, у јеку су радови на изградњи новог прелаза у које ће укупно бити уложено 2,1 милион евра. Сума од 1,8 милиона евра издвојена је из претприступних фондова ЕУ, нешто више од 300.000 евра обезбеђено је кроз национално суфинансирање, док је Управа царина преузела финансирање свих предуслова за почетак радова.

 

„Управа царина је веома поносна на чињеницу да изградња граничног прелаза Бајмок иде по плану и да ће наша земља имати још једна отворена врата ка Европи. Учинили смо све да допринесемо реализацији овог значајног пројекта, који ће омогућити бржи проток путника, али и ефикаснију наплату царинских дажбина. Сектор којим руководим води рачуна о функционисању, развоју и модернизацији једне велике и важне државне институције, као што је Управа царина, али и о ефикасном пуњењу буџета из кога се финансирају све виталне функције друштва. Дакле, верујемо да ће гранични прелаз Бајмок путницима олакшати и скратити путовање, а царинским службеницима побољшати услове рада и омогућити им да буду још ефикаснији у наплати прихода за државни буџет”, каже др Софија Радуловић, помоћник директора у Сектору за финансијске, инвестиционе и правне послове Управе царина.

 

Изградња новог прелаза Бајмок, који се налази на пола пута између Суботице и Сомбора, растеретиће наше најфреквентније прелазе на северу земље Хоргош и Келебију од којих је удаљен свега пар десетина километара. Највише користи од новог прелаза имаће путници, јер је пројектом планирана изградња две саобраћајне траке на улазу у земљу и две на излазу, што ће значајно убрзати путнички промет са суседном Мађарском. У сезони када је прилив иностраних пуника највећи, новоизграђени прелаз ће представљати значајну путну алтернативу за коју ће се многи одлучивати.

„Познато вам је како могу да изгледају празничне и летње гужве и вишесатна чекања на прелазима. Путницима који су заглављени у километарским колонама је најтеже, али верујте, није лако ни граничним службама, које дају све од себе, раде убрзано, али притисак превазилази капацитете постојећих прелаза. Зато је отварање сваког новог прелаза корак ка бољим условима путовања за путнике, а пословања за наше службенике. За сада дуж границе са Мађарском имамо укупно шест прелаза у друмском и два у речном саобраћају. Више прелаза аутоматски ће значити мање гужве, да не говоримо какве то економске и друштвене бенефите доноси, како за привреду са једне и друге стране границе, тако и за локално становништво обе земље. Царинска служба спремно дочекује сваки позитиван помак у модернизацији службе, а изградња овог прелаза је свакако део тог тренда“, додаје Стева Орловић заменик управника царинарнице Суботица.

 

Модернизација граничног прелаза Бајмок унапредиће и рад граничних служби, царине и полиције, јер је пројектом предвиђено да прелаз буде изграђен у складу са највишим стандардима који подразумевају и изградњу просторија за граничне службе и њихов несметан рад. Изградња новог прелаза Бајмок трајаће 18 месеци, а завршетак радова се очекује крајем 2018. године, до када ће стари прелаз бити привремено измештен недалеко од новог.

Радови на реконструкцији прелаза су на тендеру поверени домаћој фирми "Модулор'', док је за надзор над радовима и квалитетом обављеног посла задужена француска компанија ''SAFEGE''.

Подсетимо да је сума издвојена за изградњу новог граничног прелаза Бајмок само део буџета од 6,7 милона евра које је Европска унија предвидела за пројекат подршке даљој модернизацији Управе царина Србије и побољшање управљања границом, као и примену аутоматизованих контролних система увозa и извозa.

Без теретног саобраћаја

На граничном прелазу Бајмок неће, као ни до сада, бити теретног саобраћаја, али се зато очекује да промет аутомобила и аутобуса значајно порасте, посебно имајући у виду идеалан положај тог прелаза којим се најбрже може стићи до неких европских градова, попут Беча.

С обзиром да ће новоизграђени прелаз представљати потпуни пандан прелазу са мађарске стране, то ће отворити и могућност за увођење 24-часовног функционисања, што до сада није био случај.