12. 01. 2012.

Подели:

Predstavnici najvećih ruskih kompanija u Srbiji posetili Upravu carina

 

Predstavnici najvećih ruskih kompanija u Srbiji posetili Upravu carina

Uprava carina je 12.01.2012. godine organizovala sastanak sa predstavnicima Ambasade Rusije, Trgovinskog predstavnišva Ruske Federacije u Beogradu i najvećih ruskih kompanija u Srbiji. U osnovnim crtama predstavljene su novine nastale izmenom Sporazuma o slobodnoj trgovini koji se primenjuju sa Ruskom Federacijom, nastale kao posledica stvaranja Carinskog saveza Rusija-Belorusija-Kazahstan i jedinstvene spoljne politike zemalja članica.

 

Prezentaciju „Carina – servis privrede“ održao je Borislav Injac, pomoćnik direktora u Sektoru za tarifske poslove. On je rekao da su pojednostavljenja carinskih procedura jedan od prioriteta carinske službe. „Naša obaveza je da kao i sve ostale odgovorne carinske administracije kontinuirano radimo na stvaranju ambijenta i uslova u kome će strani i domaći poslovni ljudi obavljati carinske postupke na graničnim prelazima i u unutrašnjosti Srbije brzo i efikasno, uz punu primenu savremenih informatičkih rešenja“, naglasio je Injac.

 

Danka Јovanović, načelnik u Odeljenju za poreklo robe govorila je o pravilima porekla i proceduri dobijanja sertifikata u ovoj oblasti. Ona je objasnila razliku između sertifikata „Form A“, koji je trenutno u upotrebi i Sertifikata „ST-2“, koji će ga zameniti. „Novi obrazac Form ST-2 će se od 23. januara 2012. godine izdavati kako u Srbiji tako i u Ruskoj Federaciji za primenu režima slobodne trgovine“, naglasila je Јovanovićeva.

Predstavnike ruskih firmi zanimalo je, da li je predviđen prelazni period u kojem će biti izvršena zamena ovih sertifikata, koje su principijelne razlike, i kakva je procedura dobijanja novog sertifikata o poreklu, kao i iskustva i procedura primene elektronskog deklarisanja roba prilikom izvoza ili uvoza u Republiku Srbiju.

 

Pravila o poreklu robe čine sastavni deo Protokola o izuzecima iz režima slobodne trgovine koji se primenjuje između RS i RF u režimu slobodne trgovine, i po prvi put jedinstveno i obostrano uređuju postupke utvrđivanja i dokazivanja porekla strana ugovornica.