25. 11. 2011.

Подели:

Посета Бриселу

 

Посета Бриселу

Током посете Бриселу од 21. до 23. новембра 2011, директор Управе царина Србије П. Петронијевић састао се са представницима Европске комисије надлежним за царинска питања у Србији И највишим званичницима Светске царинске организације (СЦО).

Сусрет са представницима Европске комисије била је прилика да се поразговара о Мишљењу ЕК о захтеву Србије за чланство у ЕУ у области царина и о плановима за даље усклађивање са царинским процедурама ЕУ. П. Петронијевић је изнео јасну поруку да ће без обзира на исход и одлуку о статусу кандидата коју би ЕУ требало да донесе 9. децембра, УЦС остати посвећена реформама и усклађивању са стандардима ЕУ, што су сви саговорници изузетно подржали.У разговору са М. Верже, начелником Одељења за Србију у Генералном директорату ЕК за проширење (ДГ ЕНЛАРГЕМЕНТ) и Л.Е. Форсбергом, њеним замеником, П. Петронијевић је изразио озбиљност са којом УЦС третира недавно објављено Мишљење ЕК, што је био случај и са претходним извештајима о напретку, а у циљу ефикасне имплементације датих препорука. Разговарало се о текућим пројектима УЦС финансираним из ИПА претприступних фондова међу којима су пројекти за увођење Новог компјутеризованог транзитног система ЕУ који улази у другу фазу, Твининг на тему анализе и управљања ризицима који се спроводи са царинском службом Француске, регионални СЕЕД пројекат и др. Тзв. Блупринтс вежба, недавно завршен пројекат ЕК који је имао за циљ да сними стање у царинским и пореским администрацијама З. Балкана, Турске и Исланда и пружи смернице Европској комисији у програмирању техничке помоћи, П. Петронијевић оценио је као пројекат од посебног значаја и користи за Србију.

Састанак у Генералном директорату ЕК за порезе и царинску унију (DG TAXUD) одржан је са К. Вангрикеном, начелником Одељења за међународне послове (земље кандидати и суседске земље) и његовим сарадницима, Ј. Гарсиа-Санчезом, шефом Сектора за сарадњу на царинским и пореским питањима са земљама кандидатима и регионом З. Балкана, и И. Де Сутером, директно надлежним за Србију у истом Сектору. П. Петронијевић пренео је детаљније о плановима за интензивирање примене поједностављених царинских поступака, о пројектима УЦС финансираним из ЕУ фондова, предностима и све интензивнијем учешћу Србије у програму ЕУ Царина 2013, те корисности нарочито инструмента радних посета које се све чешће организују са другим учесницима у програму.Представници DG TAXUD-а напоменули су да ће следећа фаза у процесу европских интеграција бити посебно захтевна за царинске капацитете Србије. Наиме, фаза скрининга и отварање преговора подразумевају изузетно ангажовање експерата како са наше тако и од стране DG TAXUD-а.

У одвојеним састанцима са генералним секретаром Светске царинске организације, К. Микуријом, директором Директората за усклађеност и олакшице Г. Жуом и директором Директората за унапређивање капацитета Е. Киком, П. Петронијевић пренео је о приоритетима и недавним активностима УЦС, као и о плановима за будућност, нарочито на пољу увођења и интензивирања примене поједностављеног царинског поступка, анализе ризика и накнадних контрола, о првим резултатима употребе скенера најновије генерације на граничним прелазима и унутрашњим царинским испоставама. Пренета је опредељеност УЦС да настави да улаже у модернизацију и да се континуирано реформише.

К. Микурија изразио је задовољство изузетно успешном сарадњом са Србијом која је веома активна у готово свим стручним телима СЦО. Захвалио се на изузетној подршци коју пружа у имплементацији важних пројеката СЦО међу којима је и недавно у рад пуштена ИПМ база података за помоћ царинским службеницима у откривању кршења права интелектуалне својине у прекограничном промету. УЦС је прва царинска служба у региону која користи ИПМ базу, а приступ тренутно има 140 царинских службеника. Од СЦО се очекује да у наредним данима заврши превођење ИПМ платформе на српски језик.Такође је поздравио подршку коју Србија пружа иницијативи за глобално умрежене царине која је на нивоу Организације окупила све кључне чланице у правцу установљавања стандарда, смерница и протокола за електронску размену података на глобалном нивоу. Имајући у виду значај који за њу има СЕЕД пројекта за електронску размену података између царинских администрација З. Балкана, П. Петронијевић изразио је жељу да се Србија укључи и у пилот фазу ове иницијативе.К. Микурија подсетио да је ово такође изузетно важна иницијатива и за ЕУ која је једна од најактивнијих учесника.

Имајући у виду да је Директорат за унапређивање капацитета један од три директората СЦО са којим Управа царина Србије највише сарађује, П. Петронијевић искористио је први званични сусрет са Е. Киецком да се завхали на одличној сарадњи и континуираном пружању техничке помоћи како кроз Колумбус програм за јачање капацитета у правцу примене Оквирних стандарда за безбедност и олакшице у међународној трговини, тако и кроз посебно значајан пилот пројекат за интегритет. Истакао је да је управо имајући у виду да је борба против корупције један од кључних приоритета УЦС, пилот пројекат за интегритет од изузетног значаја. Такође га је обавестио да ће током децембра месеца УЦС покренути још једну кампању за борбу против корупције, што је изузетно добро поздрављено.

Е. Киецк искакао је да је Србија једна од чланица са којом постоји изузетна сарадња и једна од ретких која има јасан стратешки план у оквиру којег промишљено комбинује техничку помоћ СЦО и ЕУ. У том контексту поменута је и обука у оквиру новог програма за управљање и лидерство. Одлучено је да Србији првој у региону Европе буде додељена ова врста помоћи, имајући у виду посвећеност реформама и јасно дефинисану потребу за оваквом врстом обуке. Е. Кик такође је подржао Србију у примени Програма електронске обуке СЦО чији су курсеви доступни свим царинским службеницима УЦС.

У разговору са Г. Жуом изнете су све оне мере које УЦС предузима на пољу трговинских олакшица и контроли примене царинских прописа, посебно на пољу анализе ризика и накнадних контрола и примене скенера. Такође је пренео о почетку коришћења паса трагача за откривање дрога. Г. Жу поновио је задовољство због подршке коју УЦС пружа пројектима и инструментима СЦО и истакао активно учешће Србије у иницијативама на нивоу СЦО, нарочито посредством представника УЦС у Бриселу.Свим састанцима присустовала је и Милена Будимировић царински аташе при Мисији Републике Србије у Европској Унији