Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
01. 10. 2016.
Кријумчари у Србији раде на свим местима где има миграната: на аутобуским и железничким станицама, у парковима, кафићима, отворено и без скривања. Организовани су у групе у којима се тачно зна ко шта ради, које покривају руте кроз целу земљу, а за превоз преко граница наплаћују и више од 1.500 евра.
- Највећи број избеглица плаћа свој пут из земље порекла до дестинације, али некада немају довољно новца. Тада неки од њих плате само део путовања кријумчарима, а када стигну на одређену дестинацију морају да раде за кријумчаре како би им вратили дуг. Те цифре су углавном далеко веће него што путовање заиста кошта, а уколико не плате или их муче или прете њиховој породици - прича за “Блиц” Владимир Сјеклоћа, менаџер Инфо центра за азил и директор Центра за кризну политику и реаговање.
Како објашњава, кријумчари раде у организованим групама које чине ланац. Појединац не може сам да крене у посао, већ мора да буде део система.
- На улицама се не виде шефови, већ они који су на нижем степену хијерархије. Организатори су и у Србији, али углавном у иностранству - објашњава Сјеклоћа.
Да би дошли до жртава, кријумчари често покушавају да се инфлилтрирају у разне невладине, па и у владине организације, као волонтери и помагачи, јер на тај начин имају најбољи приступ и најлакше могу да врбују људе.
- Ми нисмо имали такве случајеве, али смо чули од појединих колега да су ухватили кријумчаре који су покушали да се убаце у њихове редове. На срећу, ухваћени су на време - прича Сјеклоћа.
Кријумчари су свуда, у парковима, око аутобуских и железничких станица, међу таксистима и у кафићима око станица.
- Повремено се мењају, како напредују у хијерархији. Они који доста зараде и напредују, па их неко замени на улици, а они формирају своје људе. У ланцу се тачно зна ко шта ради. Један врбује, обећава мигрантима илегалан превоз преко границе, други узима новац и организује посао, а сами превозници су углавном само помагачи- објашњава Сјеклоћа и додаје да се углавном за превоз користе унајмљени таксисти и превозници.
Деца кријумчари
Војска и полиција Србије су у последња два месеца на границама ухватиле 53 кријумчара миграната, од којих је 39 држављана наше земље.
Како је за РТС рекао портпарол Министарства одбране, капетан корвете Јован Кривокапић, у кријумчарење се све чешће укључују малолетници, јер они не подлежу кривичном гоњењу, те је недавно ухваћен шеснаестогодишњак који је био вођа групе кријумчара.
- Кријумчарење представља наш највећи проблем и тежња је да се боримо против тога. Зато је важно да се рад институција усклади. Сада кријумчари остају у притвору месец дана, добијају кривићну пријаву за нелегални прелазак границе и кријумчавање људи - рекао је Кривокапић за РТС.
Из Београда до западне Европе за 1.500 евра
За превоз миграната из Београда до границе са Мађарском, кријумчари мигрантима наплаћују око 300 евра, а да их пребаце преко границе и преко 1.500. До Аустрије рецимо, из центра Београда пут кошта око 1.700 евра. Међутим, у највећем броју случајева их открију полиција или цариници, па су тек тада неки од њих спремни да пријаве кријумчаре.
Мигранти запечаћени у дуплом крову, трудница у товару у камиону
Један од екстремних примера који су српски цариници имали прилику да виде је покушај кријумчарења осам особа у дуплом крову комбија који је откривен на граничном прелазу Прешево уз помоћ скенера.
Илегални мигранти су били запечаћени у малом простору, а доток ваздуха је зависио од вентилационог система у комбију. Када су возило спровели на контролу мотор је искључен, и доток ваздуха је ослабљен. На срећу мигранти су брзо откривени, па су цариници успели да их извуку и тако спрече трагедију.
- Цариницима је требало неколико сати да их извуку из дуплог крова - прича за "Блиц" Раде Кнежевић, начелник Одељења за анализу и управљање ризиком Управе царина.
Он додаје да, нажалост, у пракси има и страшнијих примера.
- У једном камиону прекривеном церадом нашли смо жену у осмом месецу трудноће сакривену у товару робе из Грчке. Била је врућина и температура је испод те цераде била сигурно преко 60 степени. Жена је дехидрирала. Помогли смо и њој и другима, дали воду, храну. Ти јадници улазе сами у боксове за алат у камионима, као у филмовима висе испод возила ризикујући живот. Дешава се да то не знају ни возачи - прича Кнежевић.
Кријумчаре открива говор тела
- Мигранте често налазимо у камионима у којима проведу и више дана. Ту једу, обављају физиолошке потребе... Питамо се како уопште дишу - прича Кнежевић.
За откривање кријумчарења људи, цариници користе базу података о свим превозним средствима и лицима који су раније били у прекшају, као и базу превозних средстава која су контролисана скенером.
На лицу места, по принципу анализе ризика, врши се одабир возила, а основни критеријуми су рута коју користе кријумчари, и тип возила.
- Посматрамо понашање возача и само возило, а када посумњамо да нешто није у реду, детаљно прегледамо возило. Трудимо се да препознамо говор тела возача, али и измене на возилу, преправљања, модификације, неуобичајени детаљи унутрашњости и слично - објашњава Раде Кнежевић и додаје да се велики број возила сада шаље на скенер како би се утврдило да ли у њему има миграната.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма