30. 10. 2017.

Подели:

Решава се проблем корупције на граници

 

Решава се проблем корупције на граници

 

Соња Лазаревић, помоћник директора Управе царина, о унапређењу ове институције. Аутоматизован поступак - мања могућност малверзација.

 

Царина је једна од институција које су у прошлости биле синоним за корупцију, а једном укорењене предрасуде није лако променити, упркос јасним и мерљивим помацима направљеним у овој служби. Ипак, већ неколико година истраживања јавног мњења показују да царина није у врху листе институција које грађани виде као најкорумпираније - каже помоћник директора Управе царина Соња Лазаревић.

Да је Управа царина заиста одлучна у намери да искорени корупцију у својим редовима, показује последње хапшење 13 цариника са царинских испостава "Лука Београд" и "Аеродром Београд", који су омогућили увоз акцизне робе без плаћања дажбина. Реч је, пре свега, о цигаретама, цигарилосима и алкохолним пићима, као и о осталим производима попут парфема и тоалетних вода.

Лазаревићева истиче чињеницу да проблем корупције треба систематски решавати, због чега се у Царини у међувремену доста пажње поклања модернизацији царинских поступака, јер се тако најефикасније смањује простор за дискреционо деловање службеника, па самим тим и за корупцију.

- Када је цео поступак аутоматизован, без контаката царинског службеника и представника компаније, јасно је да је могућност за било какве малверзације сведена на минимум - каже она. - Зато ће царинска служба кроз поглавље 29, у складу са препорукама Европског савета, наставити са усклађивањем царинских прописа и подизањем капацитета, посебно у областима поједностављења поступака, права интелектуалне својине, селективности контрола, анализе ризика и ИТ система.

Плате на зачељу државне службе

Соња Лазаревић напомиње да не треба занемарити чињеницу да су царински службеници на самом зачељу у државној служби са просечном месечном зарадом од свега 38.000 динара, иако се чак 44 одсто државног буџета пуни управо захваљујући њиховом раду. Адекватна стимулација сигурно јесте један од начина да се цариницима помогне да превладају искушења егзистенцијално мотивисане корупције.