27. 07. 2017.

Подели:

На граници са Мађарском задржане непријављене девизе

 

На граници са Мађарском задржане непријављене девизе

Цариници су на граничном прелазу Хоргош од почетка недеље у два наврата спречили да у Србију буду унете непријављене девизе у укупном износу од преко 60.000 евра. Иако је унос девиза у Србију слободан,  према Закону о девизном пословању и Закону о спречавању прања новца и финансирању тероризма, дужност путника је да пријави сваку суму већу од  10.000 евра (у динарима или другој страној валути).

 

Последњи пример заплене непријављених девиза забележен је синоћ током контроле аутобуса који је путнике из Беча превозио ка Неготину.Захваљујући анонимној телефонској пријави упућеној два дана раније, цариници на граничном прелазу Хоргош су били у прилици да провере веродостојност навода тако што су извршили детаљан преглед пртљага и путника поменутог аутобуса.  Том приликом је утврђено да једна од путница на коју је пријава указивала заиста са собом носи већу суму девиза коју није пријавила.Личним претресом код ове српске држављанке пронађено је 35.500 евра које је покушала да сакрије у чарапи, обмотаној марамом око струка.

 

Почетком недеље у покушају кријумчарења новца спречен је и један брачни пар албанске националности који је на прелаз, аутомобилом марке „Шкода“ данских регистраских ознака, допутовао из данског града Сендерборга.Иако су цариницима пријавили 20.000 евра, током прегледа је установљено да се у возачевој торбици налази и коверта са још 75.000 данских круна, што одговара вредности од 10.000 евра.Његова супруга је у торби, осим пријављених девиза, носила и коверат пун новца који је отворила  у тренутку када су цариници започели детаљну контролу.Из њега је на брзину извадила део новца покушавајући да га сакрије испод ствари на задњем седишту, док је у коверти остало 8.000 евра. Цариници су, међутим, видели шта је путница урадила, захваљујући чему су пронашли и суму од 27.200 евра коју је на овај начин покушала да сакрије.

 

У оба случаја путницима су враћени дозвољени износи од по 10.000 евра, а нешто више од 60.000 евра привремено је задржано, до окончања прекршајних поступака.

Подсећамо да се новац пријављује тако што се на граничном прелазу попуњава Образац пријаве преноса физички преносивих средстава плаћања преко државне границе који је доступан сваком путнику. Важно је да путници то ураде на уласку у земљу, јер ће са тако овереном потврдом касније моћи несметано да изађу из земље (уколико само пролазе кроз Србију или се враћају са неутрошеним делом новца изнад 10.000 евра).