Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
28. 10. 2015.
У Регионалној привредној комори Ужице, Привредна комора Србије у сарадњи са Министарством привреде и Министарством финансија, тачније Управом царина, организовала је трећу у низу едукативних радионица које се односе на развој предузетништва, ефикаснијег пословања и јачања конкурентности. Циљ едукативних радионица је побољшање пословног амбијента, подршка сектору малих и средњих предузећа и јачање ефикасности и конкурентности домаће привреде. Иницијатива која је покренута од стране Привредне коморе Србије, а у којој учествује и Министарство привреде и Управа Царина, има за циљ подизање свести власника малих и средњих предузећа у погледу циљева које спроводи Министарство привреде. Реч је о пакету финансијских и нефинансијских мера које је министарство реализовало у овој години и плановима за 2016. годину. Привредници су се упознали са резултатима који су постигнути ове године, а представљен им је и нови програм подршке за мала и средња предузећа. Пре свега за набавку опреме, где се очекује јавни позив за мала и средња предузећа током новембра.
Ту су још неки планови и активности за 2016. годину, о чему су привредници упознати на скупу. Субвенције су, како сазнајемо, предвиђене овим програмом који ће се реализовати у сарадњи са комерцијалним банкама. Јавни позив за комерцијалне банке је завршен и очекује се објава коначне листе свих оних који су испунили предвиђене услове, тако да ће ускоро бити прослеђена информација на који начин компаније могу да конкуришу за ова средства.
– Мале привреднике највише интригирају питања која се односе на мере финансијске подршке, али, наравно, ми смо се осврнули и на мере нефинансијске подршке, које су изузетно интересантне и од великог значаја за мала и средња предузећа, нарочито када је реч о одређеним информацијама, услугама и уопште могућностима подршке нашим компанијама, које пре свега траже стране партнере и могућност повезивања са иностраним тржиштем. Управа царина препознала је проблеме са којима се компаније суочавају, посебно мала и средња предузећа у свакодневном раду и издала је брошуру Српска царина у сусрет привреди, којом су, пре свега, објашњени прописи који се примењују у царинском пословању и олакшице које се омогућују кроз поједностављене царинске поступке. Поред тога, у овим радионицама су представљене и новине, а то је додељивање статуса овлашћеног привредног субјекта, који није намењен само великим компанијама, већ свим учесницима у царинском поступку, који, у случају испуњавања законом прописаних услова, добијају такозвани статус поузданог партнера. Поред тога, на овим радионицама Управа царина презентује и све оно што је радила у протекле три године на активностима везаним за приступање Републике Србије двема веома значајним конвенцијама, конвенцији о заједничком транзитном поступку и конвенцији о поједностављеним формалностима у трговини робом. Ове две конвенције подразумевају улазак Србије у заједнички транзитни поступак. Тај поступак се примењује између 28 земаља Европске уније, четири земље ЕФТА споразума које су приступиле овим конвенцијама 2012. године и Македоније која је приступила у јулу ове године. Овим конвенцијама оперативни почетак заједничког транзитног поступка планиран је за следећу годину и то је први електронски документ који се уводи у царину и самим тим омогућује значајно смањање трошкова и повећање нивоа конкурентности свим учесницима у поступку транзита. Поред тога, имајући у виду геостратешки положај Републике Србије, као изузетно транзитне земље, улазак у овај заједнички транзитни поступак, пре свега, значи повећање конкурентности нама најзначајнијег Коридора 10. Управо због поједностављивања царинских поступака и електронске размене порука између привредних субјеката и царине, неће имати потребе за продужењем радног времена, јер је електронска комуникација могућа и када царина не ради- рекла је у Регионалној привредној комори Ужице Олга Протић, начелник одељења за транзит роба у Управи царина.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма