07. 09. 2017.

Подели:

Посета делегације царинске администрације Руске Федерације

 

Посета делегације царинске администрације Руске Федерације

У дводневној посети Управи царина од 5. до 6. септембра 2017. године боравила је делегација царинске администрације Руске Федерације, што је допринело сагледавању начина рада обе администрације и примене правила о пореклу робе према Споразуму о слободној трговини. Захваљујући овој и сличним посетама отварају се могућности за квалитетнију сарадњу царинских служби.

Састанку су у име Руске Федерације присуствовали заменици управника Привожолског и Јужног царинског региона, аташе Амбасаде Руске Федерације у Србији, као и чланови трговинског представништва РФ у Србији, док су Управу царина Србије представљали заменик директора, помоћник директора у Сектору за тарифске послове, представници Одељења за порекло робе, као и саветница Одељења за царинска питања МФ.

 

Током првог дана вођен је конструктивни разговор у вези  са низом питања која се тичу издавања и оверавања доказа о пореклу робе, правним питањима, накнадним контролама, сврставању робе, анализи ризика и низу других изазова попут услова директне куповине, техничким грешкама у сертификатима о пореклу робе и једноставним поступцима обраде или прераде.

Пошто је извоз српског воћа (посебно јабука) на руско тржиште актуелно питање, дата су појашњења о процедурама извоза укључујући прилагање неопходне доказне документације приликом овере цертификата ФОРМ СТ-2 као првом моменту доказивања порекла робе. Указано је на објашњења и упутства која је Управа царина проследила свим својим организационим јединицама, а усаглашен је и став да паковање и налепнице на воћу нису меродаван начин доказивања порекла робе односно разлог оспоравања порекла.

У Руској Федерацији се тежи томе да буде што мање докумената које извозник прилаже и притом се документација доставља у електронској форми. О томе је више речи било наредног дана када је настављен разговор о електронском подношењу докумената.

Посебна пажња је посвећена проблему враћања великог броја издатих доказа о пореклу због грешака у попуњавању СТ-2 образаца. Стручњаци из Управе царина су презентовали интерну електронску базу као систем вођења евиденције предмета по питању захтева за накнадне контроле робе која се увози (наши захтеви) или робе која се извози (захтеви руске стране).

На крају посете делегације Руске Федерације констатовано је да ће се даљи преговори у вези са предлозима измена Споразума одвијати кроз Мешовите комитете у чијем раду ће, највероватније крајем ове године, учествовати надлежна тела и министарства.