Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
26. 01. 2016.
Истраживање Националне алијансе за локлани економски развој (NALED), показало је да 89 одсто становништва подржаванапоре Владе Србије да се суочи са проблемом сиве економије, док 29 одсто љих сматра да није учињено довољно.
На представљању резултата трећегистраживања ставова грађана о сивој економији, које је спровео (NALED), речено је да је 56 одсто испитаних грађана уверено да је држава одлучна да се избори са сивом зоном.
Већина грађана такође верује да је обим сиве економије макар делимично смањен током 2015. године, речено је на конференцији за новинаре.
Међу онима са критичнијим ставом, 29 одсто сматра да Влада није учинила довољно да се избори са проблемом сиве економије и они очекују бољу контролу нелегалног пословања, строжије и чешће казне, као и снажније запошљавање.
Грађани сиву економију најчешће схватају као рад на црно – 33 одсто њих, а да зараду прима потпуно или делимично на руке признаје готоов сваки пети радник.
У поређењу са подацима с почетка 2014. године, сваки трећи запослени би пријавио несавесног послодавца, али 58 одсто то не би учинило због страха од губитка посла.Сваки четврти грађанин сматра да је сива економија продаје робе и утаја пореза.
Међу испитаницима 68 одсто њих истиче да добијају фискални рачун када купују храну и пиће док 27 одсто тврди да се то догађа понекад или никад.
Забрињавајућа је чињеница да 50 одсто испитаних грађана никада не тражи рачун и да 79 одсто њих не би пријавило објекат који издаје фискалне рачуне, што је пад са 84 одсто у односу на март 2014.
Пројекат јачања конкурентности Србије је покренуо (NALED у децембру 2013. године уз подршку Америчке агенције за међународни развој (USAID), са циљем да унапреди пословно окружење кроз јачањефер тржишта и унапређење конкурентности, као и да креира инспиративни амбијент за бизнис.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма