29. 02. 2012.

Подели:

Семинар о заштити интелектуалне својине

 

Семинар о заштити интелектуалне својине

У оквиру Твининг пројекта који спроводе царинске службе Србије и Француске, а који се финансира из предприступних фондова ЕУ, 28. фебруара у Управи царина је одржана презентација из области заштите интелектуалне својине Групе LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) . Скуп је отворио Ненад Манић, помоћник директора УЦ - Сектора за  контролу примене царинских прописа.

 

Група LVMH окупља више познатих брендова парфема и козметике, међу којима су Parfums Givanchy, Guerlain, сатова ( Christian Dior, Tag Heuer ), пића (Moet & Chandon ), кожне галантерије ( Louis Vuitton ) ...

 

Царинским службеницима су приказани оригинали и фалсификати  различитих колекција наведених брендова, као и неких  других из  Групе LVMH. Видели су детаље и начине утврђивања фалсификата, а за ову прилику предавачи су поделили неколико производа које су донели, како би цариници на основу одређених индикатора и сами препознали да ли се ради о оригиналу или кривотворењу.                                                                                                            

 

Презентације  су одржали Кристиан Кено из Групе LVMH и Паоло Балистиери, заступник за кожну галантерију марке Луј Витон за подручје Балкана. Иначе, само Француска, Италија, Шпанија и САД, су земље где се налази производња под брендом Луј Витон. Продаја се обавља искључиво у 459 продавница. У Србији таква продавница не постоји, напоменуо је Балистиери.

 

У вези препознавања фалсификованих у односу на оригиналне производе Балистиери је приказао разлике у врстама паковања, етикетама, секвенцији и редоследу боја, написима, као и другим детаљима,  на које треба да се обрати посебна пажња. Присутним цариницима су подељени неки од оригиналних, али и кривотворених  производа да их погледају, након чега је одржана и мала вежба препознавања - да ли је у питању оригинална роба или фалсификат из асортимана Луј Витон.

 

Пошто се велики број производа фалсификује, Балистиери је посебно говорио о напорима који се  улажу у циљу заштите бренда. Навео је пример да не прође ни два месеца од нове колекције, а на тржишту се већ налазе кривотворени производи.