Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
24. 05. 2017.
Крадени аутомобили и прокријумчарена обућа испод цене, па и „порше“ за милион динара, били су јуче у центру пажње потенцијалних купаца уочи лицитације у складишту царине на Бежанијској коси.
Фото: Оливер Бунић / РАС Србија 1.400 аутомобила на плацу
Иако је разгледање било заказано за 11 сати, купци су почели да пристижу на капију царине и пола сата раније. Већина њих се добро познаје. Многи се годинама надмећу на аукцијама и попут сцена из многобројних документарних емисија које су посвећене аукцијама, видимо како и ови купци знају интересовања својих конкурената и труде се да их победе на сваки могући начин.
Фото: Оливер Бунић / РАС Србија И "Јагуар" је на продају
Али да се осврнемо на понуду. На капији нас је дочекао Божидар Ђурић, царински службеник који се овим послом бави већ дуги низ година. Оран и спреман за рад, почео је да нас спроводи кроз царински комплекс.
Фото: Оливер Бунић / РАС Србија
Како нам је објаснио, на плацу царине тренутно има више од 1.400 возилаа од којих се само 23 продају на аукцији заказаној за 29. мај.
- То су углавном крадени аутомобили и сви су код нас дошли из МУП-а. Имају прекуцане шасије, како старе олупине тако и нови аутомобили, и сви су прошли или пролазе кроз судске процедуре. Купци потписују да ове аутомобиле не могу да региструју, те их већина користи за делове. Ипак, у одређеним случајевима, неки од аутомобила могу да се региструју, ретка је појава и не спада у описе посла царине - рекао је Ђурић.
Фото: Оливер Бунић / РАС Србија Божидар Ђурић
Управо због спорног порекла, цене аутомобила су драстично ниске, па је тако најскупљи изложени модел "порше кајен с" чија се тржишна цена креће и до 20.000 евра, док је почетна аукцијска цена милион динара.
- Трудимо се да цене оборимо што више како би аутомобиле продали. У супротном, отишли би на отпад на уништавање - објашњава Ђурић, додајући да на цену утиче и стање аутомобила које је углавном лоше, јер возила стоје на плацу и по неколико година.
Тако је на пример, изложена "мазда" која решење о извршењу чека чак 11 година.
- Судски процеси су јако спори. Треба натерати власнике робе да се појаве на суду, међутим често се и не зна ко је власник, тако да из тог разлога, управо ова "мазда" толико дуго чека - објашњава Ђурић спроводећи нас у просторије где је изложена обућа.
На столу смо затекли неколико модела ципела, папуча, чизми, али и купце који разгледају понуду.
- Ово су узорци. Поред сваког модела је изложена цена модела као и количина која мора цела да се купи. Тако на пример, ових ципела има 260, један пар је 100 динара, што значи да је почетна цена за куповину 26.000 динара - објашњава Ђурић.
Фото: Оливер Бунић / РАС Србија Обућа није претерано квалитетна али се ипак брзо продаје
По његовим речима, понуда је знатно слабија него протеклих година а и роба је лошијег квалитета, чему је допринело све масовније присуство производа са истока. Ипак, купцима то није битно.
- Мене највише привлачи роба која је јефтина. Роба коју могу да купим за мале паре а продам за мање од тржишне вредности. Шта год да је у питању, одећа, обућа, бела техника, није битно. Важан је само профит - рекао је један од купаца који се још од 1971. године редован купац на царинским лицитацијама.
Како је рекао, често се појаве и власници одузете робе како би пробали да је поврате.
- То се углавном дешава код продаје аутомобила. Неко је купио крадено возило а да то није знао, затим му је полиција одузела и сада дође са намером да га поново врати себи. То је незахвално, непрофитабилно, али не можеш утицати на људски избор. Тада их некад, ми искусни аукционари, и пустимо да се изборе за своју робу - са осмехом објашњава овај купац.
Ипак, на лицитацијама не може да учествује свако. Купци су највише правна лица правна лица, док физичка лица могу да учествују на лицитацијама робе која није у већим количинама те не постоји опасност од њене даље продаје и утицања на пораст сиве економије. А да би неко стекао право учествовања на лицитацији, мора да уплати 31 одсто од цене робе за коју жели да се надмеће.
- Након завршетка лицитације, уколико је купио робу, купац доплаћује само разлику у новцу. Уколико купац није успео да се избори за одређену робу, њему се уплаћени новац већ сутрадан враћа - закључио је Ђурић.
"Ролеx" се продао за 15.000 евра
Поред аутомобила и обуће, која се сада продаје, царина располаже и са егзотичном и атрактивном робом која чека решење о извршењу.
- Највише је гардеробе, међутим имамо и чамце, јахте, алат а и занимљиве комаде луксузне робе. Тако је на пример, на последњој аукцији, сат марке "Ролеx" продат за 15.000 евра. Најтеже је са храном и пићима јер би у случају продаје, сва та роба морала да иде на анализе које нису исплативе, те се она уништава - рекао је Ђурић.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма