15. 07. 2016.

Подели:

Заплењена два жако папагаја

 

Заплењена два жако папагаја

Цариници су 14. јула 2016. године на аеродрому Никола Тесла спречили покушај уноса у Републику Србију два жива примерка афричког сивог жако папагаја (Psittacus erithacus) из Анголе, без одговарајуће ЦИТЕС дозволе за увоз.

 

У прекршају се нашла држављанка Републике Србије, која је летом из Франкфурта са супругом допутовала из Анголе. Она је заустављена у зеленом контролном пролазу, намењеном путницима који немају ништа да пријаве за контролу. Поред личног пртљага, она је у транспортеру за живе животиње носила и две поменуте птице. Увидом у документацију утврђено је да не поседује одговарајућу увозну ЦИТЕС дозволу. Путница је показала документ из Анголе, за који је накнадно утвђено да није издат од стране надлежног управног органа за ЦИТЕС у Анголи, што га чини неважећим.  

 

Случај је препуштен у даљу надлежност Републичкој инспекцији за заштиту животне средине, која је привремено одузела и збринула животиње.

 

Афрички сиви жако је једна од око 360 врста папагаја које су заштићене Конвенцијом о међународном промету угроженим врстама дивље фауне и флоре (ЦИТЕС) и национланим прописима Републике Србије. За сваки вид прекограничног кретања ових животиња, укључујући и оне које представљају кућне љубимце, потребно је претходно прибављање ЦИТЕС дозволе Републике Србије. За овим птицама постоји велика потражња на глобалном тржишту кућних љубимаца, пре свега због природне способности ове врсте да опонаша људски говор и и због изузетно високог степена когнитивних способности. Цена једног жако папагаја на тржишту у Европи се тренутно креће између 500 и 1.000 евра, у зависности од државе порекла и од самог примерка. Из напред наведених разлога, ова врста је често предмет илегалне међународне трговине која представља озбиљан притисак и претњу по опстанак популације ове врсте у природи на већем делу афричког континента.