20. 10. 2020.

Подели:

Одржан састанак Пододбора за трговну, индустрију, царине и опорезивање

 

Одржан састанак Пододбора за трговну, индустрију, царине и опорезивање

Овогодишњи састанак Пододбора за трговну, индустрију, царине и опорезивањеса представницима европских институција одржан је 19. октобра 2020. године у организацији и просторијама Министарства за европске интеграције Републике Србије.

На састанку овог Пододбора, који је први пут одржан онлајн, а који између осталог покрива и Преговарачко поглавље 29 – Царинска унија, представници надлежних институција Србије представили су кључна достигнућа у релевантним преговарачким поглављима и дали одговоре на питања која су им европске колеге упутиле.

Пододбор представља званични састанак између ЕУ и Србије који се одржава на годишњем нивоу са циљем разговора о развоју сектора у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању. Овога пута је уместо у Бриселу, како је било планирано, због пандемије корона вируса, састанак одржан путем интернета.

Састанком је председавала Оливера Јоцић, помоћник министра за спољнотрговинску политику и мултилатералну и регионалну економску и трговинску сарадњу у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, док су у име Министарства финансија, тачније у име преговарачке групе за Поглавље 29 – Царинска унија, напредак у тој области образлагали Душко Маринковић, заменик председника преговарачке групе за Поглавље 29 – Царинска унија и Небојша Анђелковић, начелник Одељења за обавештајне послове у Сектору за контролу примене царинских прописа. 

Душко Маринковић је током састанка истакао да је Управа царина Србије посвећена испуњавању препорука Европске комисије, с циљем достизања ЕУ стандарда у тој области, те да резултати указују на остварени напредак.

 

У оквиру тачке 4 која се односи на царинска питања разматран је програм Транспортне заједнице који се односи на увођење система управљања редовима на граничним прелазима дуж Коридора 10. Маринковић је истакао да су повремена задржавања на поменутим прелазима узрокована значајним повећањем промета у односу на претходне године, али и недовољно развијеним инфраструктурним условима, као и успореним радом администрација суседних држава, нарочито Хрватске и Мађарске. 

Маринковић је нагласио да су у циљу смањења гужви и реаговања у кризним ситуациама, царинске службе Србије и Мађарске договориле закључивање Протокола о редоследу обавештавања у ванредним ситуацијама насталим на граници између Србије и Мађарске, те да је текст Протокола усаглашен и у завршној је фази потписивања.

Представнике Канцеларије за борбу против превара Европске комисије (OLAF) је занимало како функционише размена информација са другим царинским администрацијама, какви су планови у вези са борбом против превара, посебно када је реч о сузбијању кријумчарења дувана и дуванских производа, те да ли је планирано да се развије стратегија из те области.

На ово питање одговорио је Небојша Анђелковић, начелник Обавештајног одељења у Сектору за контролу примене царинских прописа, рекавши да је сарадња коју УЦС остварује на основу Протокола 6 ССП на задовољавајућем нивоу, с тим што се из оправданих разлога, од почетка  трајања пандемије Ковид-19, нешто спорије реализује.

Анђелковић је додао да у Управи царина не постоји посебан документ (стратегија) за борбу против превара, већ да се активности спроводе на основу Пословног плана за унапређење организације и рада царинске службе МФ за период 2020. - 2024. године, као и Акционог плана за његово спровођење који садржи мере и активности усмерене на борбу против превара.

У вези са имплементацијом Оквирне конвенције о контроли дувана и Протокола о елиминацији незаконите трговине дуванским производима, Душко Маринковић је обавестио заинтересоване представнике ЕУ да Управа царина предузима енергичне мере у циљу сузбијања ове појаве, о чему сведоче свакодневни резултати, али да тренутно ''систем праћења и следљивости'' дуванских производа није у потпуности имплементиран у национално законодавство Републике Србије.

Прецизан одговор на питање у вези са имплементацијом поменутог Протокола, биће достављен након консултација са другим државним органима задуженим за имплементацију, пре свега са Управом за дуван.

Када је реч о развоју система ИТ за подршку ''праћења и следљивости'', Душко Маринковић је у име Управе царина потврдио спремност да се развије и уведе одговарајући софтвер у ИТ систем УЦ, те да ће се у наредном периоду радити на обезбеђивању потребних финансијских ресурса како би такав систем био уведен до 2022. године.

На крају тачке која се односи на питања из области царине, Душко Маринковић је захвалио колегама из Европске комисије на могућности да Управа царина постави питања, напоменувши да их тренутно нема, јер је досадашња сарадња са ЕК, пре свега с колегама из DG TAXUD изванредна, те се питања постављају редовно и без устезања кад год за тим постоји потреба. Такође је искористио прилику да се посебно захвали представницима DG TAXUD на њиховом активном учествовању у, за нас, важној радионици на тему Једношалтерског система (Single Window), одржаној почетком године.