18. 06. 2019.

Подели:

Сусрет српских и кинеских царинских делегација на највишем нивоу

 

Сусрет српских и кинеских царинских делегација на највишем нивоу

Након јучерашњег састанка председника Републике Србије Александра Вучића са представницима Кинеске агенције за развој међународне сарадње (CIDCA), Управу царина је 18. јуна 2019. године посетила највиша делегација, коју је предводио заменик министра Главне царинске управе Народне Републике Кине Zhang Jiwen.

 

Делегацију, у којој су били генерални директор Бироа за безбедност хране при увозу и извозу, са заменицима директора у секторима за животињски и биљни карантин и међународну сарадњу кинеске царине, као и шеф и други секретар мисије НР Кине при ЕУ, дочекао је Веселин Милошевић, заменик директора Управе царина, са најближим сарадницима.

 

На састанку, који је иницирала кинеска страна, разматране су могућности успостављања сарадње у области олакшања поступка царињења на копнено-поморској експресној линији између Кине и Европе.

Веселин Милошевић је изразио задовољство због одличних билатералних односа између две земље, свеобухватног стратешког партнерства и традиционалног пријатељства које везује Републику Србију и НР Кину.

 

„Наши односи испуњени су међусобним поверењем и поштовањем, уз заједничку жељу за развијање веза у свим областима, о чему сведочи значајан раст обима директних кинеских инвестиција у нашу земљу. Изузетно ценимо конструктивне предлоге кинеских колега на јачању ефикасности, као и дефинисању оквира и структуре царинске срадње у оквиру иницијативе „Појас и пут“ у којој Управа царина већ партиципира“, нагласио је заменик директора српске царине.

Zhang Jiwen је истакао задовољство досадашњом сарадњом са српском царинском администрацијом, уз наду да ће она у будућности бити још интензивнија. Он је позвао српске колеге да већ у августу или септембру узврате посету, како би у пракси могли да виде функционисање кинеског царинског система.

 

Посебна пажња посвећена је међусобном признавању овлашћених привредних субјеката (ОПС), о чему би требало да до краја године буду потписани билатералани споразуми.

Када је реч о сарадњи на сузбијању кријумчарења, пре свега дроге, оружја, акцизне и друге робе, договорено је да се континуирана комуникција успостави кроз тзв. „контакт тачке“, односно да се и са једне и са друге стране делегирају службеници који ће бити задужени за размену информација.

 

Важна тема сусрета је била и област трговинских олакшица, као предуслов за брже и лакше обављање међународне трговине.

Представници царинске службе Србије су и овом приликом изразили дубоку захвалност Кини за принципијелну подршку када је реч о статусу самопроглашеног Косова у Светској царинској организацији.

 

Изражавајући задовољство због сусрета, кинеска страна је српској царини понудила помоћ у виду опреме и обуке запослених.

 

Обе делегације су истакле да ће дугогодишња и плодна билатерална сарадња у будућности бити још боља, захваљујући квалитетнијој размени знања и искуства у свим областима царинског пословања.