Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
26. 06. 2019.
Поступак подношења захтева за издавање обавезујућег обавештење о пореклу робе и пријаве за потврђивање знања о пореклу робе које је један од услова за стицање својства овлашћеног извозника, захваљући новим е-сервисима Управе царина сада ће трајати свега десет минута, моћи ће да се обаве онлине и неће бити неопходан одлазак у Управу царина.
То је речено данас на представљању ИТ апликације и електронских сервиса за порекло робе намењење пре свега пословној заједници.
Помоћница директора у сектору за тарифске послове у Управи царина Соња Лазаревић рекла је да је уз подршку Међународне финансијске корпорације ИФЦ групације Светске банке, начињен још један корак на унапређењу квалитета сервиса који Управа царина пружа компанијама које се баве међународном трговином.
„Пре неколико дана почела је примена два електронска сервиса за е порекло и они обухватају електронско подношење захтева за издавање обавезујућег обавештења о пореклу робе и пријаве за потрврђивање знања о пореклу робе које један од услова за стицање својства овлашћеног извозника“, рекла је Лазаревићева.Поступак подношења захтева за издавање обавезујућег обавештења до сада је трајао неколико дана и био је неопходан одлазак на шалтер Управе царина.
Сада је то могуће учинити онлајн и за пријаву је потребно свега десетак минута.
„Ови сервиси омогућили су домаћим и страним команијама да онлајн могу да поднесу захтев за издавање обавезујућег обавештења и да уједно прате статус захтева. Тако штеде време, средства, као и наше време“, рекла је Лазаревићева.Она је навела и да Србија прва у региону примењује овај електронски сервис.
Такође је рекла да се Управа царина неће само на томе задржати будући да је модернизација услуга и рада у току, те да ће се потрудити да омогући нове сервисе како би се олакшао рад.
Она је додала да Управа царина модернизацијом и јачањем сопствених административних и оперативних капацитета настоји да максимално олаша пословање како домаћим, тако и страним компанијама.
„Партнерски однос с привредом је стратешко опредељење Управе царина и она чини све да створи услове за ефикасније пословање у Србији. Нова апликација за порекло робе компанијама ће смањити трошкове и време који су потребни за обављање ове врсте царинских формалности, а са друге стране, нама ће омогућити бољу контролу увоза и извоза“, закључила је Соња Лазаревић.
Менаџерка пројекта ИФЦ Групације Светске банке Виолане Конар Лејси изразила је наду да ће нова ИТ апликација и електронски сервиси брзо достићи своју пуну функционалност и испунити очекивања свих оних којима су намењени.
Она је навела да су компанијама најважније транспаретност, предвидљивост и уштеда времена, а Управи царина ће бити омогућена ефикаснија накнадна провера порекла робе.
„Идеја је била да се помогне компанијама, привредненим субјектима у пословању и повезивању са Управом царина, одакле су нам се пре неколико година јавили са жељом да се успостави сервис услуга и да се оклакша субјектима и скрати поступак.
Сматрамо да ће то представљати велики корак у постизању транспарентности и ефикасности поступка“, рекла је Конар Лејси.
Начелница у Сектору за тарифске послове Сара Срдић показала је како практично изгледа подношсење захтева за обавезујуће обавештење о пореклу робе.
„Захваљујцухи новој ИТ апликацији, могуће је без доласка у Управу царина с минимумом потребне документације поднети захтев или пријаву, пратити статус предмета и у сваком трентутку електронски приступити издатим документима. Наша визија да се у овом сегменту царинског пословања привредној заједници олакша и убрза поступак, сада је реалност“, рекла је Срдићева.
Она наводи да тај поступак траје свега 10 минута, а раније је трајао више дана. Након пријаве, привредни субјект добија повратну информацију да је предат захтев.
Марија Рађевић из компаније која извози, а која је међу првима искористила нову могућност, каже да је одговор стигао у року од једног дана, а сама процедура трајала је свега пет минута.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма