Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
16. 12. 2019.
Полиција је од почетка ове године до 1. децембра на територији Србије запленила 76.469 боксова цигарета, 22.345 килограма резаног дувана и 64.470 килограма дувана у листу у укупно 869 заплена, показују подаци МУП, док цариници кажу да готово да нема места у аутомобилима, аутобусима и камионима где нису проналазили цигарете и дуван.
Највеће заплене цигарета у овој години биле су на подручју Новог Пазара, Кикинди, Суботици, Панчеву и Шапцу, док су највеће заплене резаног дувана и дувана у листу забележене на територији полицијских управа у Шапцу и Сремској Митровици.У МУП-у истичу да се тим кривичним делима наноси велика штета буџету и да се она превасходно огледа у неплаћању акциза и других пореских обавеза.
Такође и друге институције које се баве сузбијањем овог проблема истичу да је важна сарадња свих надлежних служби како би се шверц дувана правовремено откривао и адекватно кажњавао.
У МУП-у кажу да се цигарете транспортују камионима и цистернама, путницким возилима са специјално изграденим бункерима у којима се складиште, као и возовима и аутобусима.
Упозоравају, такође, да је на територији Србије присутна производња дувана на нелегалним засадима, односно на парцелама које производаци нису пријавили Управи за дуван Министарства финансија. Дуван произведен на овај начин користи се за пласирање на нелегално тржиште.
У Управи царина кажу да је јасно да је штета коју нелегалан промет дуванских производа наноси државном буџету огромна, али указују и да је исто тако проблематична веза имеду црног тржишта дувана и других облика криминала.
"Због тога је веома важно да се овој врсти шверца заједницким снагама супротставе све државне службе у сарадњи са колегама из иностраних администрација и дуванским компанијама које легално послују", кажу за Тањуг у Управи царина.
Наводе да је шверц цигарета уносан "бизнис", пре свега због тога што су цене дувана на тржишту ЕУ изузетно високе.Ако се зна да паклица цигарета, на пример, у Белгији кошта измеду четири и пет евра, у Великој Британији од пет до 7,5 фунти и да су цигарете најјефтиније у Луксембургу, где коштају око 3,5 евра по паклиционда је јасно какав је то мотив за кријумчаре.
Иако се оне из шверцерских извора на црном тржишту продају у пола цене, то је и даље довољно да кријумцари остварују огромне зараде, наводе у овој институцији. Царински посао подразумева сузбијање свих облика кријумцарења, како на границним прелазима тако и у дубинским контролама унутар граница државе, а заплене мањих или вецих колицина цигарета су готово свакодневна појава.
За последњих пет година цариници су самостално, или у сарадњи са другим државним органима, запленили преко 37,7 милиона комада цигарета и више од осам тона резаног дувана. Кријумчари цигарета и дувана служе се различитим начинима да "посао" спроведу у дело.
У Управи царина кажу да се неретко служе триком фарбања цеви силиконом, фарбом и другим материјама јаког мириса како би заварали њух царинског пса, медутим ни то није спрецило царинике да открију преко 4.000 паклица цигарета у вентилацији једног аутобуса.
Десио се и случај када су на Хоргошу у специјално дограденим бункерима у праговима аутомобила пронадене паклице цигарета, док су на Батровцима цигарете пронадене цак и у кануу натовареном на аутомобил.
Такође, необичан је пример са Келебије када је товар цигарета и дувана пронаден у резервоару за бензин аутомобила кога је у том тренутку власник возио на гасни погон. Готово да нема места у аутомобилима, аутобусима и камионима где цариници нису проналазили цигарете и дуван. Шверцерима су ипак најомиљенији дупло дно, скривене преграде, испод хаубе и инструмент-табле, шупљине фарова, простори испод седишта и тапацирунга возила.
Десило се да су цигарете покушали да сакрију и у торти."Одговор на питање колико уопште паклица цигарета може да стане у лажну торту и како се то уопште исплати, могли би да дају они који се баве такзованим ''мрављим шверцом'' и покушавају да преко границе из више пута преносе мање колицине робе", кажу у Управи царина.
У Пореској управи кажу да Сектор пореске полиције те институције самостално или у сарадњи са МУПом и другим државним органима спроводи појацане дневне активности на сузбијању сиве економије у промету дувана, дуванских прерадевина и осталих акцизних производа.
У ПУ кажу да је од поцетка ове године у акцији сузбијања нелегалног промета дувана и дуванских прерадевина, поднето 426 кривицних пријава против лица која су извршила кривицна дела недозвољеног промета акцизних производа, недозвољеног складиштења робе, недозвољене трговине, недозвољене производње и неовлашценог бављења делатношцу. Одузето је 12,2 тоне резаног дувана, 11,5 тона дувана у листу, 662.956 паклица цигарета, 107.167 комада ручно прављених цигарета.Казне за извршиоце за недозвољен промет акцизних производа су од три месеца до пет година затвора у зависности од тежине почињеног кривичног дела.
У компанији Јапан Тобачо Интернатионал (ЈТИ) кажу да је једна од најуспешнијих мера било успостављање акцизног календара и снажна борба против шверца поготово резаног дувана и дувана у листу.
"Акцизни календар је успоставио балансиран раст акциза који прати реалне показатеље раста прихода у друштву а држави омогуцава стабилне и предвидљиве приходе. Са друге стране, борба против шверца којом руководи МУП је стабилизовала тржиште дуванских производа и значајно смањила избегавање пореза", наводе у ЈТИ.
Као један од наредних корака у овој компанији виде оснаживање инспекцијског надзора које би требало да прати и оштрија казнена политика судова. То је неопходно како би мере на сузбијању сиве економије задржале ефекат и у будуцности, истичу.
Такође додају да нелегална трговина свакако утице и на државне приходе и на дуванску индустрију, која послује легално.
"Свуда у свету нелегална трговина ствара нелојалну конкуренцију, зато што су производи који се продају на црном тржишту јефтинији за износ пореза и цену административних поступака које легална фирма мора да проде да би робу пласирала на тржиште. Они који се упусте у нелегалну трговину оцекују високу зараду i зато је важна свеобухватна борба државе, привреде, разлицитих владиних и невладиних институција и гра]ана против ове врсте организованог криминала", истичу у ЈТИ.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма