28. 02. 2020.

Подели:

До Једношалтерског система уз подршку реномираних експерата

 

До Једношалтерског система уз подршку реномираних експерата

Ради бољег упознавања Србије са пројектом Једношалтерског система (Single Window) од 24. до 26. фебруара 2020. године у Управи царина је у сарадњи са Светском царинском организацијом и уз учешће експерта из Европске комисије одржана радионица на тему ''Изградња Једношалтерског окружења''.

 

Отварајући скуп, заменик директора Управе царина Душко Маринковић је истакао да се Националним једношалтерским системом повезују сви учесници у спољнотрговинском промету, како државни органи, тако и пословна заједница и подсетио да ће Република Србија бити у обавези да уведе тај систем пре уласка у Унију.

 

''Увођење тог система ће свакако допринети стварању бољег пословног окружења у Србији, због чега је одређено за стратешки циљ у пословној и ИТ стратегији, које је Влада Србије управо усвојила. На тај начин смо направили значајан корак за испуњење мерила ЕУ за затварање преговора у поглављу 29- царинска унија'', нагласио је Маринковић, изразивши притом захвалност иностраним експертима који су у Србију дошли како би пренели своја искуства јер ће носилац реализације ове подкомпоненте бити Управа царина.

 

Светска царинска организација чије су чланице готово све земље света и чија је улога да пружи подршку развоју царинских администрација, у Србију је овога пута упутила експертски тим спреман да пренесе најбоља искуства из светске праксе. Армен Манукијан, технички аташе из Директората за усклађивање и олакшице и Сибранд Ботсма експерт холандске царинске управе одржали су презентације како би приближили предности Једношалтерског система српским колегама.

 

С обзиром да су за Србију посебно значајна искуства ЕУ у примени тог система, драгоцено је било учешће експерата из Генералне дирекције за порезе и царину (DG TAXUD) које је предводио господин Антонио Бланко.

 

У тиму експерата из Европске комисије били су и Зауани Садауи, начелник Сектора за пројектно управљање електронском царином, Вања Златева, стручни консултант и Една Караџа из ЦЕФТА секретаријата.

 

Пројекат предвиђа формирање међуресорне радне групе, у чијем би раду учествовали представници свих релевантних актера у спољнотрговинском промету, а о великом интересовању сведочи и чињеница да су поред царинских службеника у радионици учествовали и представници преко 10 различитих државних органа и тела.

 

Увођење Једношалтерског система је део пројекта о унапређењу трговине и саобраћаја на Западном Балкану покренутог прошле године у сарадњи са Светском банком. Циљ тог пројекта је олакшање трговине и транспорта на подручју земаља нашег региона и ЕУ, затим увођење потпуног електронског пословања у области која се односи и на царинско пословање, као и ефикасност у погледу сигурносних контрола, чиме би се обезбедио већи ниво безбедности самог царинског пословања. Тај пројекат треба да подржи напоре шест земаља, односно царинских територија Западног Балкана, Албаније, БиХ, АП Косова, Северне Македоније, Црне Горе и Србије, за унапређењем економске сарадње у региону и са ЕУ.

Први корак у реализацији било је потписивање зајма за Пројекат регионалне трговине и транспортних олакшица у земљама Западног Балкана почетком маја прошле године. Прва фаза тог регионалног пројекта у коју су укључене Србија, Албанија и Северна Македонија износи 90 милиона долара, од чега ће Србији припасти 40 милиона.

Предвиђено је да 8 милиона долара од укупне суме буде уложено у дизајнирање, развој и имплементацију Националног једношалтерског система (Single window), а очекује се да када буде уведен, тај систем омогући повећање транспарентности, смањење трошкова транспорта, унапређење координације, како унутар Управе царина, тако и са граничним инспекцијским службама, што ће значајно утицати на смањење времена неопходног за обављање формалности при промету робе.