Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
20. 05. 2020.
Страни аналитичари кажу да организовани криминал и шверцери не мирују ни у време пандемије када су границе мање више затворене. Врло брзо могу да прилагоде своје активности и инвестиције и у нашем региону. Како је било на нашим границама, у време ванредног стања и након тога, шта су наши цариници откривали на самој граници, али и на старим рутама за шверц приликом гостовања у Јутарњем програму РТС говорио је Раде Кнежевић, помоћник директора Управе царина.
Он је на самом почеку истакао да је царинска служба током ванредног стања своје капацитете са путничког саобраћаја преусмерила на теретни саобраћај и да такав режим још увек траје. Додао је и да је на самом почетком пандемије било мање шверца, али да су се кријумчари врло брзо прилагодили новонасталом стању.
„У почетку није било кријумчарења, претпостављам да је пандемија утицала на цео свет, па и на кријумчаре. Како смо се ми прилагођавали ванредном стању, тако су се и кријумчари прилагодили и врло брзо су кренули са својим активностима, тако смо и ми врло брзо имали резултате у борби против кријумчара“, казао је Кнежевић.
Крујумчари се, наводи, свашта – од девиза, цигарета, лекова, текстила и текстилних производа, па до илегалних миграната,
„Управа царина врши и такозване дубинске контроле, по дубини земље, али то раде специјализоване екипе за сузбијање кријумчарења. У нашем арсеналу имамо и мобилне скенере без којих данас не можемо да замислимо рад. Савремена царинска администрација подразумева да обавимо први најсложенији задатак, а то је да убрзамо проток робе и људи и тада нам највише помажу неинвазивне методе прегледа. Један камион уз помоћ мобилног скенера прегледамо за мање од два минута. То подразумева и постављање камиона на траку, очитавање и анализу слике, гледање слике. Уз помоћ тог скенера остварили смо бројне резултате“, објаснио је Кнежевић.
Дубинске контроле се организују према сазнањима где би требало да буду постављене екипе које ће одрадити одређену контролу, зауставити одређена возила за које се сумња и, уколико поседују неку робу, траже се докази да ли су за ту робу плаћене царине и друге дажбине. Он је додао и да је релативно скоро спречен покушај кријумчарења цигарета са територије Србије ка Румунији.
„У питању је било превозно средство које је превозило грађевинске блокове, а у резервоарима смо открили 5.500 паклица цигарета. Без обзира на опрему, људски фактор је много битан. У овом случају је био класичан људски фактор. Искусне колеге су приметиле грађевинске блокове који иду ка Румунији, а да ли је то у уопште потребно Румунији, уследио је разговор са возачем, прорадила је анализа ризика код колега, проверили су возило, видели да са резервоарима нешто није у реду. Онда смо користили другу врсту опреме која мери густину, такозване бустере, видели смо да нешто није у реду, па смо онда морали да исечемо резервоар да бисмо дошли до робе, у овом случају цигарета“, навео је Кнежевић.
Сматра да цариници, пре свега морају бити добри психолози.
„Говор тела је нешто што је веома битно приликом разговора са путницима. То нам указује да нешто можда није у реди. Даје нам неку индицију да баш њега изаберемо за претрес“, изјавио је Кнежевић.
Према његовим речима, у последњим недељама откривено је око 120.000 таблета психоактивних супстанци.
„То смо открили уз помоћ скенера. У питању је био танк за ваздух који се налазио на приколици и врло је тешко открити, да ли се у њему нешто налази. Опет је људски фактор много битан“, рекао је Кнежевић.
Кријумчари се, напомиње, и воденим путевима, a Управа царина има заиста фантастичну речу екипу, опремљену најсавременијим чамцима и опремом, која се успешно супротставља овом виду кријумчарења.
„У питању су малверзације са погонским горивом, у последњем случају био је у питању страни брод. Синоћ смо такође имали исти такав случај на Дунаву“, рекао је Кнежевић.
На питање шта памти као посебно интересантну заплену, казао је, да након толиких година проведених у овом послу мало шта може да га изненади, осим чињеница докле су кријумчари спремни да иду.
„Када се користи нека људска мука, када неко користи болесне људи и болесну децу да би нешто прокријумчарио, то на мене и дан данас оставља највећи утисак“.
Помоћник директора се осврнуо и на испоруку поштанских пакета у време ванредног стања, рекавши да су људи могли да поручују робу преко интернета, али да се услед обуставе авионског саобраћаја и сама испорука одвијала успорено.
„Неке компаније су успеле да се огранизују, па су део својих пошиљака слале копненим путем. Али, ево сад се то све враћа у неку нормалу, и верујем да ће се испорука пошиљака врло брзо одвијати исто онако ефикасно као и пре пандемије.“
На питање да ли је царина спремна за отварање граничних прелаза за путнички саобраћај, Раде Кнежевић је на крају гостовања кратко поручио:
„Спремни смо овог тренутка да почнемо да радимо!“
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма