20. 12. 2019.

Подели:

Царина у сусрет празницима

 

Царина у сусрет празницима

Царинска служба као и сваке године уочи божићних и новогодишњих празника појачава активности припремајући се за повећан број путника који у то време у већем броју долазе или само пролазе кроз Србију.

 

То значи да ће на ударним прелазима бити отворене све расположиве траке, а смене појачане додатним бројем службеника. Ипак, с обзиром да се ситуација на прелазима мења из сата у сат, саветујемо путницима да се пре поласка информишу о стању на изабраном граничном прелазу тако што ће погледати снимке надзорних камера на већим граничним прелазима који су доступни  на сајту АМСС. У случају великих гужви на најфреквентнијим прелазима, могу се упутили ка најближем, мање оптерећном прелазу.

 

Прелазак границе свакако треба избегавати у дане викенда, уколико је то могуће, јер су гужве тада највеће. Претпразнични шпиц, како на друмским прелазима, тако и на аеродрому, ове године се очекује 21. и 22. децембра, а на највеће прелазе већ је пристигао велики број возила.

 

Због тога што наши грађани који живе и раде у иностранству за празнике обично доносе поклоне родбини и пријатељима у земљи, подсећамо да држављани Републике Србије имају право да без плаћања дажбина унесу у земљу робу у вредности до 100 евра, док робу за личне потребе чија вредност не прелази 3.000 евра могу да оцарине на самом граничном прелазу у тзв. скраћеном поступку. Дажбине у том случају износе 10% од вредности робе и 20% припадајућег ПДВ.

 

Уколико са собом носите више од 10.000 евра у готовини (без обзира на валуту), дужни сте поменуту суму да пријавите приликом преласка границе. За суме изнад прописаног лимита потребно је да попуните Образац пријаве преноса физички преносивих средстава плаћања преко државне границе, који је сваком путнику доступан, како на уласку, тако и на изласку из земље. Важно је да то урадите, јер уколико касније са неутрошеним делом новца (изнад 10.000 евра) будете желели да изађете из земље, а немате потврду да сте га претходно унели, ризикујете да вам он буде привремено одузет, а против вас покренут прекршајни поступак.

 

Транзитни путници који само пролазе кроз нашу земљу на путу до свог коначног одредишта такође имају обавезу да пријаве вредније предмете које носе са собом, без обзира на то што не остају у Србији. Попуњaвањем Обрасца о привременом увозу, без плаћања дажбина и непотребних непријатности, могу безбрижно да наставе своје путовање.

 

Важна законска новина која се односи на стране држављане је да лимит за повраћај ПДВ-а сада износи 6.000 динара. Подсећамо да право на повраћај ПДВ имају путници који у Републици Србији немају пребивалиште ни боравиште, а који у личном пртљагу износе купљену и некоришћену робу, у року од три месеца од дана куповине.

 

Како је приоритет свих државних органа Републике Србије је да се промет олакша и убрза, а земља учини још атрактивнијом за стране туристе, од 1. јануара 2020. године, на аеродрому Никола Тесла, званично ће бити омогућен и дигитализовани повраћај ПДВ-а, што представља значајан корак ка том циљу.

 

Подсећамо путнике да је Уредба Европске уније о заштити од биљних штеточина којом је прописано да је за унос живих биљака на територију ЕУ неопходан фитосанитарни сертификат ступила на снагу 14. децембра, али да је у саопштењу Националне службе за безбедност хране Мађарске (НЕБИХ) прецизирано да се мање количине воћа и поврћа (до пет килограма) за сопствену употребу, ипак могу у личном пртљагу путника унети у ту земљу без фитосанитарног сертификата. Реч је о привременој мери која се односи само на Мађарску и то до тренутка када Европска комисија одреди прецизан праг за неопходност потврде о здравственој исправности производа у случају робе која стиже у личном пртљагу.

О свим важећим прописима у путничком промету можете детаљније да се информишите на сајту Управе царина Србије www.carina.rs