03. 06. 2020.

Подели:

Од почетка године заплењено 1,2 милиона евра

 

Од почетка године заплењено 1,2 милиона евра

Од почетка године српски цариници запленили су више од 1.200.000 евра које су кријумчари покушали да пренесу преко територије наше земље, кажу за Танјуг у Управи царине.

 

Последњи велики случај заплене био је на граничном прелазу Шпиљани са Црном Гором где је откривено више од пола милиона евра сакривених у шупљинама аутомобила турског држављанина.

Помоћник директора у Сектору за контролу примене царинских прописа Управе царина Раде Кнежевић наводи да је у последњих седам година заплењено преко 25 милиона евра које су кријумчари покушали да пренесу кроз Србију.

 

"У току ове године већ смо на цифри од преко милион и 200 хиљада евра. Последњих пар месеци имали смо значајне заплене. Најзначајнија је на граничном прелазу Шпиљани где смо открили преко 500.000 евра и на граничном прелазу Батровци, где смо открили преко 300.000 хиљада британских фунти", указује Кнежевић.

У свим случајевима до сада новац се углавном трајно одузима, а следи и новчана казна за прекршиоце, додаје Кнежевић. На граничном прелазу Шпиљани, турски држављанин који је покушао да прокријумчари преко 500.000 евра, завршио је на крају у затвору.

 

Један од разлога зашто се покушава кријумчарење новца, каже, може бити и прање пара како би се сакрило порекло новца."Новац се кријумчари да би се сакрило порекло, углавном то раде криминалне банде и то је новац из криминалних активности", објашњава Кнежевић и напомиње да може бити опасна крајња намена тог новца.

Кријумчарене паре могу бити искоришћене за финансирање тероризма или друге криминалне активности. ''Ту онда ступају на снагу неке наше нове активности које се везују за међународну размену информација. Обавештавамо све друге државе за које је тај случај битан, размењујемо информације и они даље врше своје истраге".

 

Кнежевић каже да је преко 95 посто откривених покушаја кријумчарења резултат рада царинских службеника који процењују понашање сваког путника који прелази границу."Говор тела говори све", истиче Кнежевић наводећи да на основу "профилисања" цариник одлучује да ли ће се обавити детаљан претрес возила.

Када је реч о турском држављанину, у његовом луксузном аутомобилу пронађено је 500.000 евра у апоенима од 50, 20 и 10 евра. Свака шупљина тог аутомобила била је испуњена новцем, додаје Кнежевић.

 

Захваљујући доказима које су обезбедили цариници, тужилаштво је одмах могло да "обезбеди боравак у затвору" за тог кријумчара, због чега је за овај конкретан случај на прелазу Шпиљани, Управа царина добила и похвалу државног тужилаштва за поступак који је спроведен без и најмањег пропуста. То је омогућило да судска одлука буде донета у најкраћем могућем року и да овај кријумчар новца буде кажњен и затворском, као и новчаном казном, али и одузимањем целе суме која је откривена у прекршају.

Иначе, сав новац који се одузме на граници, као и новчане казне од прекршаја, директно се сливају у државну касу, нагласио је Кнежевић.