16. 12. 2019.

Подели:

Да ли ће празници донети радост или нове гужве на теретним терминалима?

 

Да ли ће празници донети радост или нове гужве на теретним терминалима?

У сусрет празничној сезони која по правилу подразумева веће гужве на граничним прелазима гост у студију РТС био је заменик директора Управе царина Србије Веселин Милошевић.

 

Шта наше граничне службе раде како би гужве на прелазима биле мање него иначе, било је прво питање за другог човека царинске службе.

Он је на почетку рекао да се гужве као и претходних година очекују и то на највећим и најфреквентнијим прелазима Хоргошу, Келебији и Батровцима.

 

„Оно што је добра вест и што ми поздрављамо као Управа царина је договор две полиције да се од данас, па све до половине јануара наредне године редукују контроле путника. Управа царина ће свакако у складу са својим капацитетима и надлежностима пратити тај споразум и даће свој максималан допринос. Оно што нас очекује и што тек треба решити, да тако кажемо, на неки начин, то је промет теретног саобраћаја, управо на ова три гранична прелаза.“

 

На питање да ли и са друге стране границе постоји добра воља да се нађе неко решење, најбоље за све, заменик директора је казао, да се не може пренебрегнути чињеница да је Република Србија спољна граница ЕУ за четири, нама суседне земље.

 

„Ми разумемо њихову потребу да у складу са својим надлежностима имају појачане мере контроле које се пре свега односе на теретни саобраћај и на покушај миграната да уђу у земље ЕУ, а такође и на покушаје нелегалне трговине, пре свега акцизне робе на шта су ЕУ и њено тржиште изузетно осетљиви. У том смислу смо по други пут ове године иницирали састанак са директором мађарске царине, први пут у априлу ове године, пред почетак туриситчке сезоне, а онда и недавно, прошле недеље пред ове новогодишње и божићне празнике. Ти састанци су имали за циљ да предочимо колегама из мађарске царине које су потребе српске али и међународне привреде, да их замолимо да појачају своје капацитете, убрзају рад и да нам помогну да се колоне камиона које видимо на излазу из Србије, пре свега на Хоргошу, Келебији и Батровцима, а на жалост у последње време и на граничном прелазу Ватин према Румунији, смање и да возачи који чекају да превезу робу немају непријатности које имају ових дана.“

 

Веселин Милошевић је такође изнео податак, да је у новембру ове године на Хоргошу у просеку дневно излазило око 440, а улазило око 470 камиона.

„Наша статистика показује, да возачи чекају и до 20 сати да би прешли српско-мађарску границу, пре свега на Хоргошу. Капацитети граничних служби Србије, то значи и граничне полиције, царине и инспекција је такав да за 24часа из Србије изађе око 700, а уђе око 600 камиона. Толико ми можемо да прихватимо, односно, толика је пропусна моћ овог прелаза.“

Он је додао и да се подаци о капацитету и реално стање знатно разликују.

 

„Уверени смо да када би и тих 200, 250 камиона, колика је разлика, сваког дана могло додатно да изађе из Србије, колона која и данас постоји на Хоргошу, за неколико дана би се заиста свела на нешто што је прихватљив ниво. А иста ситуација је и на ова друга два прелаза.“

 

Да такава ситуација наноси огромну штету привреди предочено је и на недавном састанку са директором мађарске царине, рекао је Милошевић и објаснио:

 

„Зашто? Зато што наша транспортна индустрија у оваквим условима не може да планира до када ће моћи да испоштује своје уговоре, када ће да одвезе робу која је по уговору за то плаћена. И то је опасан моменат у смислу да ће се ти уговори можда почети и рушити, зато што не испуњавамо све услове. Са друге стране, возачи чекају у заиста нехуманим условима. Преко лета су то високе температуре, недостатак тоалета, немогућност да се купи, храна, вода. Иста је ситуација и преко зиме, само што је наравно, хладно. Оно што је битно, до краја године међународне дозволе морају да се потроше, значи, морају да се избаце камиони и роба. Они морају да заврше свој део посла. Ми смо у том смислу имали још један предлог ка мађарској царини, а то је да омогуће да се на њиховој улазној страни где постоји огроман терминал, пусте сви камиони који сада стоје на путу и чекају, па да тамо сачекају граничну контролу. То би било много боље и лакше за те возаче. Могли би да попију неки топли напитак, да поједу нешто и да чекају у много бољим условима него данас на путу.“

 

На питање да ли је оптимиста када је реч о проналажењу решења за овај проблем Милошевић је рекао да су празници на прагу и да ће се врло брзо видети да ли за то има основа.

„Приближавамо се католичком Божићу, Новој години и православном Божићу. Оно што су Мађари рекли, то је да имају заиста добру вољу. Они су обећали да ће учинити максимум напора. Нисмо сигурни искрено говорећи да ли они могу, желе, или хоће да прате динамику коју српске стране може да испоштује што се камиона тиче. Али је на нама да заједно са свим органима Републике Србије, министарствима и Владом ургирамо на мађарску страну да се та ситуација што је могуће пре промени“, закључио је он.

 

На помен празника водитељ се присетио да царинска служба Срије добија један вредан поклон од Француске, па је желео да чује о чему је реч.

„Француска и Србија негују традиционално пријатељство два народа. Наравно, то пријатељство се огледа и у одличним односима две царинске администрације. Данас ће бити званична примопредаја једног пса, који је поклон француских колега и ког ће Управа царина користити у свом свакодневном раду. То је један леп, црни лабрадор који ће се користити пре свега за откривање дроге и опојних средстава. И понављам, то је нешто што ми заиста ценимо и не треба сумњати да ћемо се трудити да оправдамо један такав поклон“, рекао је на крају заменик директора Управе царина.